Erişilebilirlik

BM'den IŞİD’in İstismarına Uğrayanlar İçin Adalet Çağrısı


Birleşmiş Milletler, terör örgütü IŞİD mağdurları için daha fazla adalet istedi. BM Irak Yardım Misyonu (UNAMI) ve BM İnsan Hakları Ofisi tarafından bugün yayınlanan kapsamlı raporda, IŞİD mağdurlarının son durumu masaya yatırıldı.

Raporda, IŞİD terör örgütü mensupları tarafından her türlü cinsel saldırı, tecavüz, zorla evlendirilme ve tacize uğradıktan sonra kurtulan, kadın ile çocukların hayata yeniden kazandırılması için yapılan çalışmaların pozitif gelişmeler olsa da, daha fazla hukuksal adımlar atılması gerektiği belirtildi. IŞİD kurbanların haklarının yerel ve uluslararası yasalarla daha fazla koruma altına alınması gerekliliği vurgulandı.

IŞİD’ mağdurlarının insanlık dışı her türlü muameleye tabi tutulduğu belirtildi. Mağdurların haklarını koruma adına bazı olumlu gelişmeler yaşansa da, ceza adaleti sisteminin kurbanların uygun bir şekilde korunmasını sağlamakta yetersiz olduğu açıklandı.

Raporda, IŞİD mağdurlarının adalete erişimini daha kolaylaştırmak için ciddi yasama ve kurumsal değişiklikler yapılması önerildi. IŞİD mağdurların haklarının yapılan adli işlemlerde de korunmasının gerekli olduğu ifade edildi.

Mağdurların terör örgütü tarafından, tecavüz, cinsel saldırı, zorla yaşadıkları yerlerden göç etme, kaçırma, özgürlükten yoksun bırakma, kölelik, zorla din değiştirme çabaları gibi zalimane, insanlık dışı ve onur kırıcı muameleye tabi tutulduğu belirtildi.

Raporda, doğum izni olmaksızın ya da IŞİD tarafından çıkarılan belgelerin Irak hükümeti ya da Irak Bölgesel Kürt Yönetimi tarafından kabul edilmediği belirtildi. Bu durumda olan çocukların durumunu da derin bir rahatsızlık verdiği belirtildi. Bu durumun yapılacak acil yasal değişikliklerle çözülmesi gerekliliğinin altı çizildi.

‘Cinsel şiddetten kurtulanlar adaletten eşit şekilde yararlanmalı’

IŞİD’in, Yezidi ve diğer azınlık topluluklarının kadınlarına yaptıkları insanlık dışı muamelenin, uluslararası insan hakları hukuku ihlalleri olduğu kaydedildi. Raporda IŞİD mağdurlarını korumak ve haklarını savunmak için yeterince yasalar olmadığı belirtildi. Raporda, Irak hükümetine, “IŞİD terör örgütü üyeleri tarafından tecavüz ve diğer cinsel şiddet türlerinden kurtulan binlerce kadın ve kızın bakım, koruma ve adaletten eşit bir şekilde yararlanmasını sağlamalı. Bu tür şiddet sonucu doğan çocukların, ayrımcılık ve olumsuzluk yaşamamalarını sağlamakla mükelleftir“ tavsiyesinde bulunuldu.

‘Olumlu adımlar atılsa da yetersiz’

Raporda, Irak hükümeti ve Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'nin, kadın ve çocuk haklarını teşvik etmek, IŞİD’in elinde istismara uğramış kişilerin ihtiyaçlarını karşılamak için bazı olumlu adımlar attıkları belirtildi. Irak’ta IŞİD kurbanlarına ayrımcılık yapılmadığı ve hayata dönmeleri adına pozitif girişimler yapıldığı açıklandı.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeid Raad El –Hüseyin, son raporla ilgili yaptığı açıklamada, “IŞİD mağdurları, uygulanan fiziksel, zihinsel, duygusal yaralar nedeniyle çocuklarının ve kendi hayatlarını yeniden kurabilmek için daha fazla adalete ihtiyaç duyuyorlar. Tazminata ihtiyaç duyuyorlar“ dedi.

Zeid, IŞİD'in kontrol ettiği bölgelerde doğan çocukların diğer Irak vatandaşlarıyla aynı yasal haklara sahip olduğunu belirtti. Hükümetin, mağdurların tacizden korunmalarını sağlaması gerekliliğini vurguladı. Mağdurların doğum belgesinde evlilik dışı doğduğuna dair referanslar yoluyla ayrımcılığa maruz kalmaması gerektiğini savundu. IŞİD ile bağlantılı bir babaya sahip olması nedeniyle bir çocuğu kayıt dışı ve vatansız bırakmanın, bu mağdurlar için sömürü ve kaçakçılık riski arttıracağını söyledi.

Facebook Forum

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Enflasyonu Düşürme Yasasını İmzaladı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:36 0:00
XS
SM
MD
LG