Erişilebilirlik

BM Yardım Konvoyu Medaya’ya Ulaştı


Uluslararası Kızılhaç örgütü ve Birleşmiş Milletler’e bağlı birçok daire, Suriye’de hükümet yanlısı güçler tarafından kuşatılmış olan 40 bin nüfuslu Medaya’ya 47 kamyonluk bir konvoyla gıda ve tıbbi malzemeyi ulaştırdı.

Eş zamanlı bir başka operasyonla da, uluslararası yardım İdlip eyaletinde isyancıların kontrolü altındaki Fouaa ve Kfarya’da bulunan 20 bin kişiye ulaştırıldı. Birleşmiş Milletler, bu hafta içinde bu üç kente ve Medaya’ya komşu olan Zabadani’ye daha fazla yardım ulaştırmayı planladığını açıkladı.

Birleşmiş Milletler’in İnsani Yardım Koordinasyon Dairesi Sözcüsü Jens Laerke, 4 milyon 500 bin kişinin Suriye’de ulaşılması zor bölgelerde yaşadığını söyledi.

Suriye’de yaklaşık 400bin kişinin farklı güçler tarafından kuşatılmış yerlerde sıkıştığını söyleyen Larke, siviller gözetilmeksizin kuşatma ve aç bırakmanın sistematik ve rutin bir savaş taktiğine dönüştüğünün altını çizdi.

BM Mülteci Dairesi Suriye Temsilcisi Sacit Malik, Medaya’ya ulaşan ilk konvoyda bulunuyordu. Amerika’nın Sesi’nin Şam’dan telefonla ulaştığı Malik, insanların bir yandan donma bir yandan da açlıktan ölme tehlikesine karşı mücadele ettiklerine tanık olduğunu söyledi.

İnsanların çok zayıf düştüklerini ve titrediklerini söyleyen Malik, genç-yaşlı herkesin açlıkla mücadele ettiğini söyledi. Kuşatma altında yaşayanlar aylardır ne ekmek, ne pilav ne de meyve yiyebilmişler.

Malik, Medaya ve diğer kentlerdeki kuşatmaların derhal sona erdirilmesi çağrısında bulundu. İnsani yardım kuruluşlarının bu kentlere ulaşmasının önemini vurgulayan Malik, yardımın aslında düzenli olarak yapılması gerektiğinin altını çizdi.

Malik, düzenli yardım haricinde Medaya’ya yapılan bu yardımın kalıcı olmayacağını ve burada yaşayan insanların birkaç gün içinde tekrar gıda ve ilaç sıkıntısı çekeceklerini de söyledi.

XS
SM
MD
LG