Erişilebilirlik

'Ebola'yla Mücadele Çabaları Arttırılmalı'


Amerika'nın Birleşmiş Milletler Temsilcisi Samantha Power

Ebola salgınının en yoğun yaşandığı ülkeleri ziyaret eden Amerika’nın Birleşmiş Milletler Temsilcisi Büyükelçi Samantha Power, Batı Afrika’da 5 bin kişinin ölümüne neden olan Ebola salgınını durdurmak için daha çok çaba harcanması gerektiğini vurguladı

Gine ziyareti sonrasında en temel kaynakların bile hayat kurtarabileceğini belirten Samantha Power, Sierra Leone ve Liberya’yı da ziyaret edecek.

Sınır Tanımayan Doktorlar ve Amerika Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi’nin Gine’de yürüttüğü çalışmalara dikkat çeken Samantha Power, yine de Batı Afrika’da insanların şaşırtıcı ölçüde fazla ihtiyaçları olduğunu ve bu ihtiyaçları gidermek için çok daha fazla çaba harcanması gerektiğini söyledi.

Öte yandan New York Valisi Andrew Cuomo ve New Jersey Valisi Chris Christie, yabancı ülkelerde Ebola hastalarını tedavi ettikten sonra Amerika’ya dönen Amerikalı sağlık görevlilerinin 21 gün zorunlu karantinaya alınması kuralını gevşeten adımlar attı.

New York eyaleti valisi Andrew Cuomo ve New Jersey eyaleti valisi Chris Christie’nin iki gün önce Batı Afrika’da görev yaptıktan sonra Amerika’ya dönen sağlık görevlilerinin zorunlu karantinaya alınacağını duyurması, yoğun tepkilere neden olmuştu. Obama Yönetimi, bu önlemlerin aşırıya kaçtığını belirtmiş, Amerikan Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi’nin Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Bölümü Başkanı Doktor Anthony Fauci ise Amerikalıları Ebola’dan korumanın en iyi yolunun virüsü Afrika’da durdurmak olduğunu öne sürerek zorunlu karantina uygulamasının Batılı sağlık görevlilerinin Afrika’ya yardıma gitmekten caydıracağı uyarısında bulunmuştu.

Bunun üzerine New York Valisi Andrew Cuomo, Batı Afrika’da Ebola hastalarını tedavi ettikten sonra Amerika’ya geri dönen sağlık görevlilerinin 21 günlük karantina sürecini evlerinde geçirebileceğini ve bu süre içinde günde iki kez tetkiklerinin yapılacağını duyurdu. New Jersey Valisi Chris Christie de New York eyaletinin aldığı kararı uygulayacaklarını belirtti.

XS
SM
MD
LG