Erişilebilirlik

'BM Suriye’ye Barış Gücü Göndermeyecek'


Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi Lakhdar Brahimi Suriye’de durumun daha da kötüleştiğini, 19 aydır devam eden krize çözüm bulmak için uluslararası toplumun biraraya gelmesi gerektiğini söyledi.

Brahimi bu görüşleri, Moskova’da Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov’la yaptığı görüşme sonrasında dile getirdi. Brahimi, ateşkesin yürümemesinden duyduğu üzüntüyü de dile getirdi, ancak bu başarısızlığın, soruna çözüm girişimlerini engellememesi gerektiğini vurguladı.

Brahimi, “Elimizden geldiğince sorunu çözmek için çalışacak, Suriye içi ve dışındaki ilgili tüm taraflarla işbirliği yapmaya devam edeceğiz,” dedi.

Brahimi, Birleşmiş Milletler’in, Suriye’ye barış gücü göndermeyeceğini de söyledi.

BM ve Arap Birliği Özel Temsilcisi, Suriye hükümetinden ve isyancılardan Kurban Bayramı süresince ateşkese uymalarını istemiş, ancak iki taraf da bu çağrıya uymamıştı.

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlem Örgütü, sadece Pazar günü 110 kişinin öldüğünü duyurdu.

Ateşkesin ihlal edilmesinden duyduğu hoşnutsuzluğu dile getiren BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, uluslararası toplumdan Suriye’deki çatışmaların sona erdirilmesi için işbirliği yapmasını istedi. Genel Sekreter, uluslararası toplumdaki görüş ayrılıkları devam ettiği sürece Suriye halkının yaşadığı acıların daha da artacağı görüşünü dile getirdi.
XS
SM
MD
LG