Erişilebilirlik

BM: Suriye'de Ölü Sayısı 93 Bin


Birleşmiş Milletler, Suriye’de iki yılı aşkın süredir devam eden iç savaşta toplam 93 bine yakın kişinin öldüğünü bildirdi.
Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi, ölü sayısının Nisan ayı sonuna göre hesaplandığını, büyük olasılıkla da asgari hesaplama olduğunu açıkladı.

BM, geçen yıl Temmuz ayından bu yana ayda 5 binin üzerinde kişinin öldüğünü belirtiyor. BM İnsan Hakları Konseyi Genel Sekreteri Navi Pillay, bu rakamın çatışmaların son bir yıl içinde gittikçe kötüleşen bir çizgi izlediğine işaret ettiğini söyledi.
Konsey’in hazırladığı rapora göre Suriye’deki çatışmalarda 6 bin 500 çocuk öldürüldü. Bunların bir kısmının aileleriyle birlikte işkence gördüğü ve idam edildiği yolunda kanıtlar var.

Öte yandan, Suriyeli isyancıları destekleyen ülkeler, yeni destek stratejileri geliştirmeye çalışıyor. Bu amaçla dün Amerika ve İngiltere dışişleri bakanları, John Kerry ve William Hague Washington’da bir araya geldi.

İki ülke de Suriyeli isyancılara silah göndermiş değil. John Kerry, Lübnanlı Hizbullah örgütünün ve İran’ın Esat rejimine destek vermesinin durumu kötüleştirdiğini, bundan dolayı “koşulları dengeleyecek şekilde” isyancılara destek verme yollarını görüştüklerini söyledi.
XS
SM
MD
LG