Erişilebilirlik

BM Suriye’de Bir İlke Hazırlanıyor


BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura’nın danışmanı Jan Egeland, Dünya Gıda Programı’nın, IŞİD kuşatması altındaki Deyrezzur’da sıkışan binlerce Suriyeli’ye havadan acil yardım yapmaya hazırlandığını bildirdi.

Egeland, Suriye’nin doğusunda aylardır insani yardımdan mahrum kalan yoksul insanlara ulaşılması için kapsamlı bir plan olduğunu söyledi.

Jan Egeland, zor olsa da Dünya Gıda Programı’nın, IŞİD kuşatması altındaki kente hava yardımı yapılmasının mümkün olduğunu düşünüyor.

Bunun karmaşık ve türünün ilk örneği bir operasyon olacağını söyleyen Egeland, “Eğer Deyrezzur’a ulaşırsak 200 bin kişiye yardım edeceğiz” diye konuştu.

Suriye İnsani Yardım Görev gücü, Suriye’de ulaşılması zor bölgelerde dağıtılan yardım konusundaki ilerlemeleri görüşmek için toplandı.

Egeland, son 24 saat içinde 114 büyük kamyonun, Suriye’nin kuşatma altındaki bölgelerinde 80 bin kişiye hayati önemdeki erzağı ulaştırdığını söyledi.

Suriye hükümeti, BM diplomatları ile yapılan görüşmelerde, aralarında Deyrezzur’un da olduğu 7 kuşatma altındaki kente yardım yapılmasını onayladı. İnsani yardım, Cenevre’deki barış görüşmelerinin sürmesi için muhaliflerin şartlarından biriydi.

Egeland, Suriye Kızılhaçı ile eşgüdüm içinde süren operasyonun gelecek hafta, kuşatma altındaki bölgelerde yaşayan 480 bin kişinin çoğuna ulaşmasını umduklarını belirtti.

Bunun yalnızca ilk adım olduğunu söyleyen Egeland, amacın ulaşılması zor yerlerdeki milyonlarca kişiye ulaşmak olduğunu söyledi. Halep’in bu yerlerden yalnızca biri olduğunu belirten yetkili, bu bölgelere giriş yapabilmeleri gerektiğini ve bunun en kısa zamanda gerçekleşmesin şart olduğunu söyledi.

BM, ülkede 4,6 milyon insanın ulaşılması zor yerlerde yaşadığını bildiriyor. Egeland, insani yardım çalışanlarının Suriye’nin her bölgesine sürekli erişimi olması gerektiğini belirtiyor ve bu çalışanların gıda, su, tıbbi erzak ve diğer zaruri ikmal maddelerini aralıksız bir biçimde buralara ulaştırabilmesinin önemini vurguluyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 19 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:35 0:00
XS
SM
MD
LG