Erişilebilirlik

BM Suriye'den Sözünü Tutmasını İstedi


BM Suriye'den Sözünü Tutmasını İstedi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:47 0:00

Birleşmiş Milletler Suriye’yi kimyasal silahlarının teslimini yaklaşan süre dolmadan tamamlamaya çağırdı.Birleşmiş Milletler’e bağlı Kimyasal Silahları Yasaklama Örgütü yetkilisi Sigrid Kaag Suriye’nin kimyasal silahlarının büyük bölümünün imha için depolardan taşındığını, ancak silahların yüzde 8’inin hala hükümetin elinde olduğunu açıkladı.

Birleşmiş Milletler’e bağlı Kimyasal Silahları Yasaklama Örgütü’nün misyon şefi Sigrid Kaag geçtiğimiz günlerde New York’ta Suriye’nin kimyasal silahlarının büyük bölümünün imha için depolardan taşındığını, ancak bu silahların yüzde 8’inin hala hükümetin elinde olduğunu açıkladı.

Singrid Kaag: “Kimyasal silahların ülke içi ve dışında imhası konusunda önemli ilerleme sağladık. Yüzde 92’si imha edildi. Ancak ülkedeki güvenlik koşulları nedeniyle hükümetin elinde kalan yüzde 8’ine ulaşamıyoruz. Bu da bizi kaygılandırıyor.”

Kaag, Suriye hükümetinden 30 Haziran’a kadar, kalan kimyasal silah malzemesine güvenli ulaşma izni vermesini istedi:

“Çünkü gemiler bekliyor. Norveçli ve Danimarkalı dostlarımız bekliyor. Kimyasal silahların son partisini de imha etmek istiyorlar. Elbette Amerikan gemisi de imha işlemine başlamak için sabırsızlanıyor. Çünkü sürenin dolmasına az kaldı.”

Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry Washington’da Suriye Muhalefet Koalisyonu Başkanı Ahmet Jarba ile görüştü:

“Koalisyonla ortaklığımızı geliştirme yolunda bu hafta bazı adımlar attık. Suriye ile ilgili birçok konuda aramızdaki diyaloğu devam ettireceğiz. Bunlar arasında şiddete son verme, rejimle mücadele, insani krizi hafifletme, Suriye halkını gerçekten temsil eden ve ihtiyaçlarına karşılık veren bir hükümet göreceğimiz güne doğru ilerleme sağlamak da yer alıyor.”

Jarba ise iyi silahlanmış hükümet kuvvetleriyle yetersiz donatılmış isyancılar arasında denge sağlanması için Amerika’nın daha çok yardım etmesini istedi:

“Suriye halkı dünyada lider rolü oynayan süper güce bakıyor. Amerika ile şimdi ve gelecekte de işbirliği yapmak istiyoruz. Hedefimiz çoğulcu bir sivil toplum, tüm azınlıkların çoğunlukla yanyana yaşadığı adil bir devlet kurmak.”

Amerika muhalefete yardımı 27 milyon dolar arttırmayı planlıyor ancak silah ve başka askeri destek sağlamayacağını bildiriyor. Muhalefet lideri Jarba bu konuda bazı Amerikalı Kongre üyelerinden daha olumlu sözler duydu.

Senatör Bob Casey ılımlı Suriye muhalefeti adına Başkan Barack Obama’ya mektup yazdığını açıkladı:

“Başkandan ılımlı askeri muhalefete silah yardımına izin vermeyi ciddi olarak düşünmesini istedim. Ilımlı muhalefet ile daha iyi eğitilmiş ve silahlanmış aşırı eğilimli militanlar arasındaki açığı kapatmakta ciddi çaba harcanırsa sadece Özgür Suriye Ordusu’nun morali güçlenmez, savaşın gidişi de değişebilir.”

Buarada Devlet Başkanı Esat devam eden savaşa ve milyonlarca Suriyeli’nin çatışmalardan kaçıp başka ülkelere sığınmasına rağmen 3 Haziran’da cumhurbaşkanlığı seçimi yapmaya hazırlanıyor.
XS
SM
MD
LG