Erişilebilirlik

BM Savaş Suçları Mahkemesi’nde İntihar


Birleşmiş Milletler’in eski Yugoslavya için oluşturduğu savaş suçları mahkemesinde, bir şüphelinin temyiz duruşması sırasında zehir içmesi üzerine duruşmaya ara verildi. Mahkeme salonunun suç mekanı olarak incelenmesine karar verildi.

Slobodan Praljak, 1992-1995 savaşı sırasında Bosnalı Müslümanlar’ı kasaba ve köylerden zorla çıkararak bir Hırvat devleti kurma planları dahilinde suç işlemekten suçlu bulunmuştu. Praljak, 20 yıllık cezasını onaylamasının hemen ardından bir şişeden zehir içti. Yetkililer 72 yaşındaki Praljak’ın içtiği zehir yüzünden daha sonra öldüğünü açıkladı.

Ertelenen duruşma Çarşamba öğleden sonra başka bir salonda tamamlandı.

BM Savaş Suçları Mahkemesi, 2013’te suçlu bulunan altı Bosnalı Hırvat siyasi ve askeri liderin temyiz duruşmasını yürütüyordu.

Çarşamba günkü duruşma, eski Yugoslavya için Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi’nin son davasıydı. Mahkeme, geçen hafta eski Bosnalı Sırp askeri lider Ratko Mladic’i 1993’te soykırım ve insanlığa karşı suçlardan suçlu bulmuştu..

Kararda ölen Hırvat Devlet Başkanı Franjo Tudjman’ın Bosna’da bir Hırvat devleti kurmak için yapılan planların kilit unsurlarından olduğu hükmü de yer aldı.

XS
SM
MD
LG