Erişilebilirlik

"Salgın İnsani Yardıma Muhtaçların Sayısını Yüzde 40 Arttırdı"


Corona virüsü salgını dünyada insani yardıma ihtiyaç duyanların sayısını yüzde 40 oranında arttırdı. Bu çerçevede Birleşmiş Milletler, yaklaşık 35 milyar dolarlık kaynağa ihtiyaç olduğunu kaydetti.

Birleşmiş Milletler İnsani İşler ve Acil Yardım Koordinatörü Genel Sekreteri Mark Lowcock, dünya genelinde insani yardıma ihtiyaç duyan kişilerin sayısının arttığına işaret ederken “Bu kişiler bir ülkede yaşıyor olsalardı bu dünyanın en kalabalık 5. ülkesi olurdu” dedi. Lowcock, Corona virüsü salgınının dünyada özellikle halen yoksullukla mücadele eden ülkelere ağır darbe indirdiğine dikkat çekti.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres de salgın, küresel ısınma ve çatışmaların dünya genelinde İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra görülen en büyük insani krizi ortaya çıkardığını belirtti.

BM, 2021 yılında 34 ayrı insani yardım çalışmasıyla 56 ülkede toplamda 160 milyon kişiye yardım ulaştırmayı planladığını açıkladı.

Lowcock, 2021 yılında BM’nin insani yardımlar için 35 milyar dolarlık kaynağa ihtiyaç duyacağını belirtti. Özellikle başta Yemen olmak üzere Afganistan, kuzeydoğu Nijerya, Güney Sudan, Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Burkina Faso’da açlık tehlikesine dikkat çekti.

Lowcock yaptığı açıklamada özellikle ülkede devam eden iç savaş nedeniyle Yemen’deki açlık tehlikesine de dikkat çekti. Yemen’de halkın yüzde 80’i ancak yardımlarla hayatta kalabiliyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Bağımsızlık Günü'nü Kutluyor - 4 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:24 0:00
XS
SM
MD
LG