Erişilebilirlik

İran'a Uluslararası Baskı


BM Nükleer Dairesi Başkanı Yukiya Amano

Güvenlik Konseyinin beş daimi üyesi ve Almanya İran’ın nükleer programından daha fazla kaygı duyduklarını bildirdi.

Altı ülke tarafından yayınlanan karar tasarısında İran’ın nükleer programını silah geliştirmede kullandığı iddiasını “derin ve artan kaygı” ile izlendiği belirtildi.

Uluslararası Atom Enerji Dairesinin Viyana’da başlayan toplantısına sunulan tasarı Cuma günü ele alınacak.

Daire başkanı İran’a nükleer programının askeri boyutuyla ilgili iddialara açıklık getirmek için üst düzeyde bir heyet göndermek istediğini açıkladı.

Yukiya Amano, ziyaret talebini bu ay başında yazılı olarak İranlı yetkililere ilettiğini ve gezi tarihinin yakında belirleneceğini umduğunu açıkladı.

Amato bu açıklamayı Viyana’da dairenin 35 ülkeden oluşan yönetimi kurulu toplantısını açarken yaptı. Daire, geçen hafta Tahran’ın nükleer silah geliştirmeye çalıştığını gösteren “güvenilir” kanıtlar bulunduğunu önesürmesinden sonra düzenlediği ilk kez toplanıyor.

Amerika ve bazı Avrupa ülkeleri Uluslararası Atom Enerji Dairesini İran’ın nükleer programı konusunda daha sert bir tutum izlemeye zorluyor.

Ancak Moskova ve Pekin Enerji Dairesinin geçen haftaki raporunu kuşkuyla karşıladı ve yeni bir şey sunulmadığını önesürdü.

Nükleer silah geliştirmeye çalıştığı yolundaki haberleri sürekli yalanlayan İran da raporu reddetti.

Öteyandan Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe’nin İran’ın nükleer programını görüşmek üzere Türkiye’yi ziyaret edeceği açıklandı.

XS
SM
MD
LG