Erişilebilirlik

BM Nükleer Yetkilisinden İran'a Çağrı


Nükleer silah denemesi yapıldığı önesürülen Parşin askeri tesisinin uydu görüntüsü

Uluslararası Atom Enerji Dairesi başkanı İran’dan BM denetçilerine tartışmalı askeri tesisine kısa zamanda giriş izni vermesini istedi.

Yukiya Amano bu çağrıyı geçtiğimiz günlerde uydu görüntülerinde İran’ın Parşin askeri tesisindeki bazı binaları yıkmaya başladığının belirlenmesi üzerine yaptı.

Amano, bu görüntülerin denetçilerin tesisi ziyaret etmesini daha acil hale getirdiğini söyledi. Batılı diplomatlar, İran’ın söz konusu tesisde nükleer silah geliştirme yönünde denemeler yapmasından kuşkulanıyor.

Tahran ise Parşin’in klasik silah araştırma tesisi olduğunu önesürüyor ve nükleer programının barışçı olduğunu savunuyor.

Amano İran ile Uluslararası Atom Enerji Dairesi arasında 8 Haziran’da yeni bir görüşme yapılacağını açıkladı.

Amano geçen ay , İran’ın tüm nükleer tesislerinin denetlenmesine izin veren bir anlaşmayı “çok yakında” imzalamasını beklediğini bildirmişti.

Yukia Amano, bir günlük Tahran ziyaretinde İran’ın baş nükleer görüşmecisi Said Celili ile BM’e Parşin askeri üssü dahil tüm tesislerine giriş izni verilmesi konusunda ilke olarak anlaştıklarını söylemişti.

Ancak İranlı yetkililer daha sonra, BM nükleer dairesinin askeri tesisini denetlemek için henüz yeterli neden gösteremediğini önesürdü.

Atom enerji dairesi başkanı Feridun Abbasi-Davani BM tarafından hala İran’ı izin vermeye ikna edecek kadar gerekçe ve belge sunulmadığını açıkladı.

XS
SM
MD
LG