Erişilebilirlik

BM İnsan Hakları Konseyi Şam Hükümetini Kınadı


Suriye hükümetinin insan hakları ihlâllerinin kınanmasını öngören karar tasarısı Cenevre’de kabul edildi

Suriye hükümetinin insan hakları ihlâllerinin kınanmasını öngören karar tasarısı Cenevre’de kabul edildi

Konseye sunulan tasarıda, ihlallerin giderek yaygınlaştığı ve politika haline geldiği belirtiliyor ve yardım örgütlerinin bir an önce ihtiyaç duyulan bölgelere girişine izin verilmesi isteniyor.

Birleşmiş Milletler Hakları Konseyi’nin Cenevre’deki merkezinde yapılan oylamada Rusya, Çin ve Küba aleyhte oy kullandı.

Amerika’nın konseydeki temsilcisi Eileen Chamberlain Donahoe, dünya ülkelerinin çoğunun Suriye’ye karşı tavır takındığını söyledi ve “oylama sonucunu bakmak yeter” dedi.

Kuveytli yetkililer Rusya’nın tekrar ret oyu kullanmasını eleştirdi ve Arap Birliği Dışişleri Bakanlarının, gelecek hafta konuyu Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov'la görüşeceklerini açıkladı. Görüşme Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da yapılacak.

Bu arada Suriye Ulusal Konsey Başkanı Burhan Galyun, Paris’te yaptığı açıklamada, halkı Beşair Esat rejmine karşı silahlı direnişe hazırlamak için askeri konsey kurduklarını söyledi. Galyun, konseyin, Özgür Suriye Ordusu ve diğer silahlı gruplarla işbirliği yapacağını vurguladı.

BM ve Arap Birliği’nin Suriye Özel temsilcisi Kofi Annan, Beşar Esat’ı muhalefetle diyaloğa teşvik etmek için çok yakında Şam’a gideceğini açıkladı.

Öte yandan Humus’ta, Beşar Esat’ın kardeşi Mahir’in komutasındaki 4. Zırhlı Tümen’e bağlı askeri birlikler sokak sokak rejim karşıtlarıyla çarpışıyor.

Çatışmalar direnişin merkezi haline gelen Baba Emir ve el İnşaat semtlerinde yoğunlaşmış durumda. İki semtte kaç kişinin mahsur kaldığı bilinmiyor.


Eylemcilerin son bir saat içinde YouTube sitesine yükledikleri videolardan bazıları:

XS
SM
MD
LG