Erişilebilirlik

BM Mülteci Örgütü Rakka’da Sivillere Ulaşmaya Çalışıyor


Birleşmiş Milletler, Rakka’da 500 bine yakın insanın yardıma ihtiyacı olduğu uyarısında bulundu. Mülteciler Yüksek Komiserliği BMMYK, ABD destekli güçlerin IŞİD’le mücadele ettiği bölgeye yardım çağrısı yaptı.

Suriyeli Kürt güçler, ABD destekli hava saldırılarıyla Rakka’da ilerleyişini sürdürüyor. Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü ise Demokratik Suriye Güçleri’nin girdiği mahallelerde IŞİD’in karşı saldırıya geçtiğini açıkladı. DSG de en az dört mahallenin IŞİD’den temizlendiğini ve sivillere yardım edildiğini belirtiyor.

Rakka etrafındaki tahliye çalışmaları aylardır sürüyor; BM’ye göre Mayıs ayında 100 bin Suriyeli evlerinden oldu.

BMMYK sözcüsü Andrej Maheciç, hareket kısıtlamasının yardım operasyonlarını pahalı ve karmaşık hale getirdiğini söyledi. Zira bölgeye giden tüm karayolları, ABD varlığına karşı olan gruplar tarafından kesilmiş durumda. Hava yardımları için ise daha fazla katkı gerekiyor.

BM, Rakka ilinin insani ihtiyaçları için çıkarılan 153 milyon dolarlık masrafın sadece 29 milyon dolarını toplayabilmiş durumda.

Rakka’da savaşan Kürt güçlerini, PKK bağlantıları nedeniyle terörist olarak niteleyen Türkiye, Suriye’nin kuzey sınırının büyük bölümünü kapatmış durumda. Bu da, yardım operasyonlarını ve mültecilerin geçişini zorlaştırıyor.IŞİD de Rakka’ya güneyden insani geçişi engelledi.

Bölgeden gelen haberler, gıda ve ilacın çok azaldığı ve dükkanların kapalı olduğu yönünde.

İnsan Haklı İzleme Örgütü ise ABD liderliğindeki koalisyonun, sivillerin korunmasını öncelik haline getirmesini istedi. New York merkezli örgütün Ortadoğu direktörü Lama Fakih, IŞİD karşıtı operasyonlarda bazı insan hakları ihlalleri yaşandığını açıkladı.

İnsan haklarına saygı çağrısı yapan örgüt, Amerika’dan sivilleri hedef aldığı öne sürülen hava saldırılarını araştırmasını, gözaltındakilerin haklarının korunmasını, evinden olanlar için güvenli çıkış sağlamasını, mayın temizleme çalışmalarını arttırmasını ve müttefik güçler içinde çocuk askerlerin olmamasına dair garanti vermesini istedi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, 2014’te YPG güçlerinde 18 yaşın altında askerler olduğunu rapor etmişti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Enflasyonu Düşürme Yasasını İmzaladı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:36 0:00
XS
SM
MD
LG