Erişilebilirlik

BM Lübnan'daki Suriyeli Mülteci Sayısının Arttığını Açıkladı


BM Lübnan'daki Suriyeli Mülteci Sayısının Arttığını Açıkladı

Suriye’den Lübnan’a birkaç bin mülteci giriş yaptı. Lübnan hükümeti bu konuda sessiz kalmayı tercih ediyor. Ancak mülteci akını daha da artarsa Lübnan’ın ciddi bir krizle karşı karşıya kalması mümkün

Birleşmiş Milletler Lübnan’da kayıtlı Suriyeli mültecilerin sayısında ani bir artış olduğunu bildirdi.Suriye-Lübnan sınırındaki durumu inceleyen Amerika'nın Sesi muhabiri Henry Ridgwell mültecilerin durumunun içler acısı olduğunu bildiriyor.İşte Ridgwell'in izlenimleri.

Aabra okulu, 80 Suriyeli mülteci barındırıyor. Bina yıllar önce terkedilmişti. Dışarıda hava sıcaklığı sıfırın altında. Dizel kullanan ısıtıcılar işe yarıyor, ancak nefes almayı zorlaştırıyor. Gün içinde erkekler toplanarak Suriye’deki gelişmeleri konuşuyor. Hepsinin korku ve işkence dolu hikayeleri var. Merha İbrahim, bir protesto gösterisine katıldığı için haftalarca tutuklu kaldığını, daha sonra ailesiyle ülkeyi terk ettiğini söylüyor: “Bizi kollarımızdan asıyorlardı ve ayaklarımız havada sallanıyordu. Elektrik veriyorlardı. Vücudumda bunun izleri, yaraları var. Bizi falakaya yatırdılar. Ellerimizi, kollarımızı bağladılar; bir tahtaya yatırdılar ve ayaklarımızı havaya kaldırıp vurdular.”

Yan odada kadınlar ve çocuklar kalıyor. Yazın buraya sığınmalarından bu yana burada 15 bebek dünyaya gelmiş.

İki aylık bir bebeğin annesi çok üşüdüklerini ve ilaç bulunmadığını anlatıyor. Kızılay bu mültecilere gıda, süt ve su dağıtıyor. Erkekler, ailelerini geçindirmek için iş aradıklarını, ancak çalışmalarının yasak olduğunu söylüyor. Kimliğini açıklamayan bir mülteci şöyle konuşuyor: “Çalışmak istiyoruz, ama izin yok. Kimlik kartımız yok.”

Merha İbrahim de şunları söylüyor: “Buradaki mültecilere yardım etmenin tek yolu gazetecilere açıklama yapmak, başımızdan geçenleri dünyanın bilmesini sağlamak. Tabii Esad rejimi de televizyon izliyor, ne yaptığımızı biliyor. İki gün önce evime ikinci kez saldırı düzenlendi. Bazen akrabalarımızı, yaşlı anne babalarımızı tehdit ediyorlar.”

Suriye’den Lübnan’a birkaç bin mülteci giriş yaptı. Lübnan hükümeti bu konuda sessiz kalmayı tercih ediyor. Ancak mülteci akını daha da artarsa Lübnan’ın ciddi bir krizle karşı karşıya kalması mümkün.

Suriye’de şiddet olayları kötüleştikçe Birleşmiş Milletler Mülteciler Dairesi daha büyük bir mülteci akınına hazır olduklarını açıkladı.

Aabra okulu geceleri sessizleşiyor. Araba aküleriyle yanan ampuller sönüyor. Suriye’deki şiddetten kendini kurtarmayı başaran bu mülteciler, bundan sonra neler yaşayacaklarını bilmiyor.


XS
SM
MD
LG