Erişilebilirlik

BM: ‘Kuzey Kore Provokasyona Son Vermeli’


Kuzey Kore’nin ABD’nin Bağımsızlık Günü 4 Temmuz’da gerçekleştirdiği füze denemesine Birleşmiş Milletler çok sert tepki verdi. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, füze denemesini kınadı ve Kuzey Kore liderlerine provokasyonlara son verip, uluslararası yükümlülüklerine uyma çağrısında bulundu.

“Kuzey Kore Güvenlik Konseyi kararlarını ihlal ediyor”

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Sözcülüğü’nden yapılan açıklamada, Kuzey Kore’nin füze denemesiyle Güvenlik Konseyi kararlarının ihlal edildiği belirtildi. Kuzey Kore’nin bu tür eylemlerinin bölgede gerginliği arttırdığına dikkat çekildi.

Açıklamada, Kuzey Kore’nin denemelerinin ‘arsızlık’ olduğu belirtilerek bu durumun gerginliği tehlikeli bir şekilde arttırdığına işaret edildi. Guterres’in uluslararası toplumun bu konuda birlik olmasını istediği ifade edildi.

“Riskleri azaltmak için tüm iletişim kanalları açılmalı”

Birleşmiş Milletler'in Siyasi İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Miroslav Jenca da, Genel Sekreter Guterres’in konuyla ilgili duyduğu kaygıyı ve bu konuda ülkelerin birlikte hareket etme çağrısını hatırlattı.

Jenca, “Kuzey Kore, BM Güvenlik Konseyi’nin almış olduğu kararları çiğneyecek eylemlere son vermelidir. Tüm taraflar askeri konulardaki olabilecek riskleri azaltmak, yanlış anlamalara meydan verebilecek durumların olmaması için tüm iletişim kanallarını yeniden açmalı” dedi.

Genel Sekreter Yardımcısı Jenca, Kuzey Kore’nin füze denemelerinde askeri alanda olduğu kadar insani konuda da endişelerinde dikkate alınması gerektiğini kaydetti. Bölgede yükselen tansiyonla birlikte Birleşmiş Milletlerin savunmasız insanların hayatlarını kurtarmak için kritik bir rol oynayacağını hatırlattı.

“Kuzey Kore’nin füzesi 6700 kilometre gidebilir”

BM Genel Sekreter Yardımcısı Jenca, Kuzey Kore’nin son denemesinde kullandığı füzeyle ilgili bazı teknik bilgiler verdi. Jenca, Kuzey Kore’nin kullandığı Hwasong-14 füzesinin, 39 dakikalık uçuş süresince kat ettiği mesafesinin 933 kilometreye ulaştığını belirtti.

Füzenin denize düşmeden önce 2802 kilometre yüksekliğe ulaştığını söyleyen Jenca, eldeki parametrelere göre bu füzelerin daha başka bir taktiksel yörüngeden fırlatılması halinde 6700 kilometre yol kat edebilecek kıtalararası bir balistik füzeye dönüşebileceğini söyledi.

XS
SM
MD
LG