Erişilebilirlik

BM'den Kudüs Çağrısı


Haziran ayından bu yana bölgede tırmanan gerginlik geçtiğimiz Cuma günü ölümler ve yaralanmalarla sonuçlanmıştı.

Kudüs’te düzenlenen protesto gösterilerinde üç Filistinli hayatını kaybetmiş, Batı Şeria’da ise üç Yahudi yerleşimci öldürülmüştü. Bölgede artan gerilim nedeniyle Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin bugünkü toplantısında konu gündeme alınmıştı.

BM, ABD, Rusya ve AB’den ortak açıklama

Birleşmiş Milletler ve Ortadoğu Barış Sürecindeki diplomatik ortakları adına yapılan yazılı çağrı Güvenlik Konseyi’nin konuyla acil toplantı öncesi yapıldı.

Birleşmiş Milletler, ABD, Rusya, ve Avrupa Birliği'nden Ortadoğu barış dörtlüsü adına yapılan açıklamada, eski Kudüs’te yaşanan şiddet ve terör eylemleri kınandı. Olayların tırmanmasından duyulan endişe dile getirilerek masum kişilerin terör yüzünden zarar görmesinin kabul edilemez olduğu ifade edildi.

Yazılı açıklamada ayrıca İsrail Başbakanı’nın Kudüs’ün kutsal mekanlarında durumunun korunacağına dair güvence veren açıklamasını memnunlukla karşılandığı ifade edildi.

Açıklamada ayrıca kutsal yerlerin korunmasında İsrail ve Ürdün’ün işbirliğinin önemine vurgu yapıldı. Kudüs’te bulunan kutsal mekanların korunmasıyla ilgili özel bir statüsü bulunan Ürdün’e, İsrail ve ile kutsal yerlerle ilgili statükonun korunması için işbirliği yapma çağrısında bulunuldu.

Gutarres: “Kutsal mekanlar şiddet değil hoşgörü yerleri olmalı”

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres de bölgede artan gerginlik sonrasında yaptığı açıklamada kutsal yerlerin şiddet değil hoşgörü gösterilen yerler olması gerektiğini savundu. Genel Sekreter Gutarres, İsrail ve Filistin liderlerine çağrıda bulunarak gerilimi daha da artıracak davranışlardan kaçınmalarını, toplum ve dini liderlerden de gerilimi düşürecek katkılarda bulunmalarını istedi.

XS
SM
MD
LG