Erişilebilirlik

BM: ‘Kıbrıs’ta Yükselen Tansiyonu Düşürün’ 


Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Türkiye’nin KKTC açıklarında sondaj çalışmaları başlatmak için gemi göndermesiyle yükselen tansiyonun düşürülmesi çağrısında bulundu.

BM Sözcüsü Stephane Dujarric, Kıbrıs konusunda Genel Sekreter Guterres’in düşüncelerini bir basın toplantısıyla paylaştı.

Sözcü, “Genel Sekreter Guterres, Türkiye'nin Kıbrıs açıklarında deniz sondaj çalışmaları başlamak için gemi gönderme kararıyla ilgili olarak tüm gelişmeleri endişeyle yakından takip ediyor” dedi.

Dujarric, Genel Sekreter Guterres’in Kıbrıs’ta yaşanan gerginliğin azaltması için tarafların ellerinden gelen gerekli tüm çabayı gösterilmesini istediğini kaydetti.

“Kıbrıs’taki doğal kaynaklardan iki toplum da faydalanabilir”

Sözcü Dujarric ayrıca Guterres’in, Kıbrıs açıklarındaki denizde bulanan doğal kaynaklardan, her iki toplumun da faydalanma potansiyeline sahip olduğu düşüncesinde olduğunu açıkladı.

Dujarric, hidrokarbonlarla yapılacak arama ve sondaj çalışmalarıyla ilgili Birleşmiş Milletler olarak düşüncelerinin değişmediğini kaydederek, “Genel Sekreter, Kıbrıs Rum liderinin ve Kıbrıs Türk liderinin müzakerelerinde daha önce birleşik bir Kıbrıs'taki doğal kaynakların gelecekteki federal hükümetin yetkisi dahilinde olacağı konusunda anlaştıklarını da ayrıca hatırlattı” diye konuştu.

BM Özel Koordinatörü Nickolay Mladenov Mısır’a gidiyor

Sözcü Dujarric, Gazze’deki son durumla ilgili de “Genel sekreter, İsrail’in Gazze’de özellikle sivillerin yoğun olarak yaşadığı yerleri hedef alan füze saldırılarını en güçlü bir şekilde kınadığını açıkladı. Tüm taraflara gerilimi düşürme çağrısında bulundu. Gazze sorunlarına siyasi bir çözüm bulmak için kritik öneme sahip BM Özel Koordinatörü Nickolay Mladenov, ilgili taraflarla görüşmeler yapmak için yarın Kahire'ye gidecek. Sükunetin devam etmesi halinde BM, Gazze halkının durumu iyileştirmek daha somut adımlar atabilecek” açıklamasını yaptı.

XS
SM
MD
LG