Erişilebilirlik

‘BM Kararları Suriye’de Gözardı Ediliyor’


Yardım kuruluşu Oxfam International’dan Daniel Gorevan, her anlamda Suriye’deki durumun daha da kötüleştiği uyarısında bulundu.

BM kararları tüm taraflara sivilleri koruma, sivillere yapılan saldırıları bir an önce durdurma ve çatışma ortasında kalan sivillere insani yardım ulaştırılmasına izin verme çağrısında bulunuyordu. 20’yi aşkın yardım kuruluşu, hiçbir tarafın BM kararlarına uymadığını ve Suriye halkının halen yıkım, zulüm ve ölümle karşılaştığını söyledi.

Güvenlik Konseyi’nin, kendi kararlarına uyulmasını isteme yetkisine sahip olduğunun ve Konsey üyelerinin alınan bu kararlara uyulmasını sağlayabilecek siyasi ve ekonomik nüfuza sahip olduğunun altını çizen rapor, hükümetlerin bireysel eylemleri olmadan, bu taleplerin sadece kağıt üzerinde kalacağını ve ancak eyleme geçilmesiyle bu kararların göz ardı edilmesinin önleneceğini söylüyor.

Suriye’de şiddet artarak sürerken, ölü sayısı 220 bini geçti. 12,2 milyon Suriyeli sivilin acil yardıma ihtiyacı artarken, bu ihtiyaç için ayrılan ödeneğin yetersiz kaldığı bildirildi. BM yetkilileri, geçen yıl ihtiyaç duyulan ödeneğin sadece yüzde 57’sine sahip olabildiklerini.

BM yetkilileri, başka ülkelere sığınan Suriyeli sığınmacılarla, ülke içinde evlerini terke zorlanmış siviller için 2015 yılında 8,4 milyar dolara ihtiyaç duyulduğunu açıkladı. Ancak şu ana kadar BM üyeleri sadece 230 milyon dolar katkıda bulundu.

BM İnsani Yardım Dairesi, bu ay sonunda Kuveyt’te yapılacak yardım konferansında, ekonomik katkıların yükselmesini umduğunu söyledi.

‘Kayıp nesil’ diye adlandırılan kesime yardım şansının giderek azaldığı uyarısında bulunan BM Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres, mültecileri umutsuzluğa terk etmenin, onları daha fazla acıya, sömürüye ve tehlikeye atmak anlamına geleceğini söyledi.

Bununla birlikte, bu ay sonunda yapılacak konferansta dünyanın önde giden ekonomik güçlerine daha fazla sığınmacı kabul etmeleri ve daha fazla ekonomik katkıda bulunmaları için çağrı yapılacak.

BM tarafından yapılan barış görüşmelerinin başarısızlığa uğradığının da altını çizen rapor, bütün grupların daha samimi bir şekilde barış görüşmelerine katılması ve uluslararası toplumun barış sürecine daha fazla vurgu yapması gerektiğini savunuyor.

XS
SM
MD
LG