Erişilebilirlik

BM İsviçre’deki Kıbrıs Görüşmelerinden Umutlu


Birleşmiş Milletler Kıbrıs Özel Temsilcisi Espen Barth Eide

Birleşmiş Milletler Kıbrıs Özel Temsilcisi Espen Barth Eide, Ada’daki liderlerin Crans-Montana’daki görüşmelerinde Kıbrıs’ın birleşmesi konusunda bir dönüm noktasına ulaşmalarını umduğunu söyledi.

Eide, Birleşmiş Milletler’in 28 Temmuz’da başlayacak zirvenin haftalar sürme ihtimaline karşı hazırlandığını belirtti.

BM Özel Temsilcisi Eide, eğer başarı sağlanırsa barış anlaşmasını netleştirmek için daha fazla çalışmaya gerek olduğunu ve bunun da iki kesimde halkın oyuna sunulacağını kaydetti.

Eide, Rum Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades’le görüştükten sonra “bu gerçekten tarihi bir fırsat” dedi.

BM temsilcisi, “İsviçre’ye gidiyoruz diye işimiz daha kolaylaşmıyor ama kararlılık ve istek var, bu hevesle gittiğimizi söyleyebilirim” diye konuştu.

Zirve, Anastasiades ve Kıbrıs Türk Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın iki yıldan fazla süren müzakerelerinin doruk noktası olarak nitelendiriliyor. Daha sonra Kıbrıs’ın birleşmesinin ardından güvenlik yapısına odaklanılacak ve garantör ülkeler Yunanistan, Türkiye ve İngiltere de görüşmelere katılacak.

Diğer önemli konulardan biri olan federal bölgelerin nasıl oluşacağıyla ilgili görüşmeler zirveye parallel görüşmelerde ancak farklı bir salonda görüşülecek.

Güvenlikle ilgili konu oldukça zor olduğu için şu ana kadar ele alınmadı.

Kıbrıs’ın kuzeyinde 35 bin Türk askeri bulunuyor. Rum tarafı bu gücü tehdit olarak görüyor ve adadan ayrılmasını istiyor. Türk tarafı ise Türk askeri varlığını tek güvencesi olarak görüyor.

XS
SM
MD
LG