Erişilebilirlik

BM: ‘İşsiz Meslek Eğitimsiz ve Okul Dışındaki Gençler Artıyor’


Birleşmiş Milletler Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), yayımladığı “2020 Gençliğin Küresel İstihdam Trendleri” raporunda, genç kuşağın küresel olarak istihdam, mesleki eğitim ve okul dışında kalma oranlarının giderek arttığını açıkladı.

Raporda, herhangi bir konuda mesleki ve kişisel beceri eğitimi almayan, okul dışında kalan, işsiz olan genç kızların sayısının genç erkeklere göre en az iki kat fazla olduğu belirtildi.

ILO tarafından kapsamlı olarak hazırlanan 184 sayfalık “2020 Gençliğin Küresel İstihdam Trendleri” raporunda, genç kuşağın gelecekteki işgücüne katılımı ve beklentilerinin giderek daha da güvensizleştiği kaydedildi.

Gençlerin gelecekteki istihdamını tehdit eden unsurların başında, gelişen teknoloji sayesinde çalışanların yerini alan otomasyon sistemleri, coğrafi ve demografik değişiklikler, gelir düzeyindeki eşitsizlikler gösterildi.

“Gençlere verilen beceri eğitimleri çabuk eskiyor”

Raporda, yaşları 15 ile 24 arasındaki genç çalışanların, teknolojik ilerlemeler nedeniyle yaşlı işçilerin işlerini kaybetme riskinden daha büyük bir risk içinde oldukları kaydedildi. Gençlere verilen mesleki ve beceri eğitimlerinin giderek artan teknoloji karşısında çok hızla geride kalıp eskidiği belirtildi.

Raporda genç kuşağa verilen mesleki ve kişisel eğitimlerin teknolojiekonomisinin gelişen talepleri yönünde olması gerektiği belirtilerek, dijital teknolojinin beklentilerini karşılayan modern mesleki eğitim programlarının küresel olarak süratle arttırılması gerektiği ifade edildi.

ILO tarafından hazırlanan “2020 Gençliğin Küresel İstihdam Trendleri” raporunda istihdam, mesleki eğitim ve okul dışında kalan gençlerle ilgili yıllara göre çeşitli rakamlarda paylaşıldı. Raporda, 2017 yılından bu yana, istihdam, eğitim veya öğretimde olmayan gençlerin sayısında artış olduğu kaydedildi.

2016 yılında istihdam edilmeyen, herhangi bir mesleki eğitim ya da okul dışında kalan 259 milyon genç olduğu, bu rakamın 2019'da 267 milyona yükseldiği, 2021 yılında ise 273 milyona yükselmesinin beklendiği ifade edildi.

Genç kızlar oranın üçte ikisini oluşturuyor

Dünya genelindeki 1,3 milyar genç nüfusun yaklaşık 267 milyonu bulan yetenek eğitiminden yoksun, okul dışında kalan, işsiz ve genç kesiminin üçte ikisini (181 milyon) genç kızların oluşturduğu kaydedildi.

Son verileri değerlendiren ILO İstihdam Politikası Departmanı ve İşgücü Politikaları şefi Sukti Dasgupta, “Gençler için yeterli iş oluşturamıyoruz. Sorunun çözümü için teknolojinin, iklim değişikliğinin, eşitsizliğin ve demografik özelliklerin getirdiği zorlukları aşmalıyız. Gençlerin yetenek ve öğrenimine yapılan yatırımları boşa harcamamalıyız” dedi.

“Uzun vadede ülkelerin sosyal ve ekonomik kalkınmasına büyük zarar verebilir”

ILO İstihdam Direktörü Sangheon Lee, dünya çapında çok fazla gencin bu durumda olmasının uzun vadede kendi ülkelerindeki sosyal ve ekonomik kalkınmaya zarar verebilecek hale dönüşebileceğini belirterek, “ İş gücü ve eğitimden giderek kopan bu gençler ülkelerindeki sosyal ve ekonomik kalkınmanın zayıflamasına neden olabilirler. Sorunu çözmek için güçlü politikalar geliştirilmeli” dedi

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Enflasyonu Düşürme Yasasını İmzaladı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:36 0:00
XS
SM
MD
LG