Erişilebilirlik

BM: ‘IŞİD’in Finans Kaynaklarında Gözle Görülür Azalma Gözlemledik’


BM: ‘IŞİD’in Finans Kaynaklarında Gözle Görülür Azalma Gözlemledik’
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:11 0:00

BM: ‘IŞİD’in Finans Kaynaklarında Gözle Görülür Azalma Gözlemledik’

Birleşmiş Milletler’in yılda iki kez yayınladığı rapora göre, İŞİD’in finansal kaynakları her geçen gün azalırken, militanları da yavaş yavaş savaşı terk ediyor.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin Avrupa, Kuzey ve Batı Afrika’yı ele aldığı rapora göre IŞİD örgüt iletişimde giderek daha gizli bir dil kullanıyor ve militan toplamak için de “dark web” olarak tanınan internet ağından ve şifreli mesajlardan yararlanıyor.

Birleşmiş Milletler’in raporuna göre iki terör örgütünün bütçelerinde gözle görülen bir azalma söz konusu. Buna rağmen BM sözcüsü Jeffrey Feltman, örgütlerin savaşı sürdürmeye yetecek ekonomik güce sahip olduğunu ve uçak sektörüne gelebilecek tehditlerin de oldukça yüksek görüldüğünü belirtti. Feltman, Belçika ve Türkiye’deki havaalanı saldırılarını örnek verdi.

BM raporu, savaştan sonra evlerine dönen İŞİD militanlarının da kendi ülkeleri için tehdit oluşturduğunu, çünkü bu kişilerin örgüt ideolojisine bağlı kaldıklarının ve bir süre sonra tekrar aktif olarak terör saldırılarına girişebileceklerinin de altını çiziyor.

İŞİD’in Suriye ve Irak’tan sonra en kuvvetli olduğu ülkelerden Libya’nın Sirte kentinin başarılı bir operasyonla geri alındığını hatırlatan Feltman, buna rağmen Libya’daki yaklaşık 3000 İŞİD militanının hala ülke topraklarında olduğunu ve tehdidin devam ettiğini bildirdi. Feltman ayrıca İŞİD’in batı Afrika’da ve Magrep’teki gücünü arttırdığını ve özellikle de binlerce savaşçıya sahip Boko Haram terör örgütü yüzünden daha da güçlendiğini belirtti.

BM’nin 4 ay önce yayınlanan raporundan bu yana İŞİD’in Avrupa’da büyük çaplı bir saldırı yapmadığına dikkat çeken Feltman’a göre bunun nedeni, örgütün finansal güç kaybı ve militanları Avrupa’ya sokmakta zorlanması.

Rapor Birleşmiş Milletler’e üye ülkelerin birbirlerine istihbarat konusunda yardımcı olmaları gerektiğini vurgularken küresel bir gözlem platformu oluşturulmasının önemli olduğunun da altını çiziyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 2 Temmuz-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:03 0:00
XS
SM
MD
LG