Erişilebilirlik

BM : ‘İnsan Kaçakçılığı Korkunç Boyutlara Ulaştı’


Birleşmiş Milletler (BM) tarafından yayınlan son raporda, insan kaçakçılığının korkunç boyutlarda büyüyerek arttığı açıklandı. Raporda, insan kaçakçılığı mağdurlarının üçte birini de çocukların oluşturduğu kaydedildi.

Mağdurların çoğunun cinsel sömürüyle karşı karşıya kaldığı, çocukların kaçakçılığın yüzde 30'unu oluşturduğu açıklandı. Kaçakçılık mağduru çocukların çoğunluğunu kız çocukların oluşturduğu belirtildi.

BM Uyuşturucu ve Suç Dairesi (UNODC) tarafından hazırlanan rapor, 142 ülkeden alınan verilerle hazırlandı.

“Kadın ve çocukları cinsel köle olarak kullanıyorlar”

BM Uyuşturucu ve Suç Dairesi Direktörü Yury Fedotov, insan kaçakçılığının çoğunun silahlı çeteler ve terörist guruplar tarafından yapıldığını kaydederek, “Kaçakçılık artık çok korkunç boyutlara ulaştı” dedi.

Kaçakçıların ve terör guruplarının korku yayarak çocukları kaçırdığını kaydeden Fedotov, “Çocuk mağdurları silahlandırıyorlar. Zorla çalıştırıyorlar. Kaçırdıkları kadın ve çocukları cinsel köle olarak kullanıyorlar” dedi.

BM Uyuşturucu ve Suç Dairesi, 2010 yılından itibaren insan kaçakçılığının her yıl giderek arttığını kaydetti. İnsan kaçakçılığında en fazla artışın, Asya ve Amerika kıtalarında olduğu belirtildi.

İnsan kaçakçılığının en yoğun olarak Doğu Asya ve Afrika’dan yapıldığını kaydeden raporda, özellikle bu bölgelerde işlenen suça verilen ceza ve mahkumiyetin az olması ve bu ülkelerde hukukun yetersiz kalmasının mağdur sayısının artmasına neden olduğu ifade edildi.

''Kadın ve kızların yüzde 35’i cinsel ticaret amacıyla pazarlanıyor''

Dünyanın çeşitli bölgelerinde insan kaçakçılığının kurbanı olan kadın ve kızların yüzde 35’inin cinsel ticaret amacıyla kaçırılarak bazı refah düzeyi yüksek ülkelerde de pazarlandığı kaydedildi.

Raporda silahlı çatışmaların insan kaçakçılığının artmasındaki en büyük etkenlerden biri olduğu vurgulandı. Dünyada sıcak çatışmaların yaşandığı birçok bölgedeki ülkelerde, hukukun üstünlüğünün olmasının, insan kaçakçılığını tetiklediği belirtildi.

Bu gibi bölgelerde sivillerin kendilerine karşı işlenen suçlarda hukuk tarafından yeterince korunamadıkları için kolay bir şekilde insan tacirlerinin ellerine düştükleri kaydedildi.

Raporda, Orta Doğu'daki mülteci kamplarındaki kız ve genç kadınların kendi rızası olmadan evlendirildikleri, bunların birçoğunun da komşu ülkelere kaçırılarak cinsel sömürüye maruz kaldıkları belirtildi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 25 Haziran-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:16 0:00
XS
SM
MD
LG