Erişilebilirlik

BM İklim Konferansı’ndan Mucize Beklenmiyor


BM İklim Konferansı’ndan Mucize Beklenmiyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:10 0:00

Amerika’nın Paris İklim Anlaşması’ndan çekilme kararının ardından ne olacağı sorusuna Polonya’nın Katowice kentinde düzenlenecek uluslararası konferansta yanıt aranacak. Pazar günü başlayacak konferanstan mucize beklenmemesi gerektiği uyarısı yapılıyor

2015’te büyük umutlarla küresel çapta kabul edilen Paris İklim Anlaşması’nın ardından yaşanan gelişmeler, anlaşmanın hayata geçip geçmeyeceğini tartışılır hale getirmiş durumda.

Amerika Başkanı Donald Trump 2016’da yürürlüğe giren anlaşmadan geçen yıl çekileceklerini açıkladı. Amerika’nın anlaşmadan çekilmesinin 2020’yi bulabileceği belirtiliyor. Bu arada anlaşmada imzası bulunan 190’dan fazla ülke sözleşmenin ayrıntılarını netleştirmek için bir kural kitabı üzerinde zamana karşı yarışıyor. Ancak Çin’den sonra atmosfere en fazla sera gazı salan Amerika’nın anlaşmadan çekiliyor olmasının, iklim değişikliğiyle mücadeleye yarar getirmeyeceği kesin.

Birleşmiş Milletler’in yayınladığı bir rapor da bu konuda işlerin iyi gitmediğini gösteriyor. Örgütün hazırladığı emisyon fark raporuna göre küresel ısınmayla mücadele konusundaki uluslararası çabalar amacına ulaşmaktan çok uzak. Rapor 4 yıldır ilk kez karbon emsiyonlarında artış olduğunu vurguluyor. Çalışma, Paris İklim Anlaşması’nda yer alan ve 2020’de ulaşılması hedeflenen amaçlardan bazılarına 2030’da bile ulaşılmasının tartışmalı olduğunu belirtiyor.

Amerika’da da çeşitli üniversitelerin yaptığı ortak bir araştırmada da iklim değişikliğinin Amerika’ya yıkıcı etkisi olacağı konusunda uyarıda bulunulmuş, Başkan Donald Trump buna inanmadığını söylemişti.
Hedefleri arasında sıcaklık artışını 2100 yılına kadar 1.5-2 derecede tutmak, dünya ekonomisini fosil yakıt bağımlılığından

uzaklaştırmak, deniz seviyesinin yükselmesini engellenmek ve hayvan çeşitlerini korumak da olan anlaşmanın başarısı için emisyonlarda önemli kesintiler ve bunun yakından gözlenmesi gerekiyor.

Birleşmiş Milletler bilimadamları dünyada sıcaklığın 2040 yılı civarında 1.5 derece artacağı tahmininde bulunarak enerji kullanımı konusunda büyük değişiklikler olması gerektiğini belirtiyor.

Ortak harekete edilmesi gerektiği yönündeki çağrılara rağmen Avrupa Birliği, Amerika ve Çin arasında ticari gerilim devam ediyor ve bu da iklim politikalarını etkiliyor.

İşte Pazar günü Polonya’nın Katowice kentinde yapılacak Birleşmiş Milletler İklim Konferansı’na bu ortamda gidiliyor. Uzmanlar Avrupa’nın en fazla kömür madeni kirliliği olan bölgede düzenlenecek konferanstan bir sonuç çıkmasının mucize olacağını söylüyor.

Bununla birlikte konferansın başkanlığını yapacak olan Polonya’nın eski enerji bakan yardımcısı Michal Kurtyka zorluklara rağmen bir anlaşmaya varma konusunda umutlu olduğunu belirtiyor.

XS
SM
MD
LG