Erişilebilirlik

BM: Halep’te Yerlerinden Olanların Sayısı 40 Bin


Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Halep’in doğusunu terkeden 20 bin kişinin yardım aldığını, kentte yerlerinden olan insanların sayısının 40 bine yükseldiğini belirtti.

De Mistura’nın insani yardım konusundaki danışmanı Jan Egeland, Birleşmiş Milletler’in Halep’in batısında 150 bin kişiye yetecek kadar gıda stoğunun bulunduğunu fakat kuşatma altındaki 200 bin kişiye hala ulaşamadığını kaydetti.

Suriye ve Rusya’nın yaklaşık 400 hasta ve yaralının bölgeden tahliye edilmesi isteğini reddettiğini belirten De Mistura, ancak Rusya’nın 4 insani yardım koridoru oluşturulması fikrini konuşmak istediğini kaydetti.

Türkiye ve Rusya: "Halep’te ateşkes sağlanmalı"

Bu arada Türkiye ve Rusya, Halep’e insani yardım ulaştırılması için çatışmaların durdurulması konusunda anlaştıklarını belirtti. Bununla birlikte iki taraf arasında derin görüş ayrılığı devam ediyor.

Alanya’da Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Halep’te ateşkese ihtiyaç olduğu konusunda Lavrov ile uzlaştıklarını ancak Türkiye’nin Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad konusundaki tutumunun değişmediğini belirtti.

Suriye ve bölgede akan kanın bir an evvel durması gerektiğini söyleyen Lavrov da, Moskova’nın Suriye’deki bütün taraflarla görüşmeye hazır olduğunu ve Türkiye ile de işbirliğini sürdüreceğini kaydetti.

Lavrov bununla birlikte Rusya’nın Halep’in doğusundaki operasyonlarına devam edeceğini ve kenti teröristlerden kurtaracağını kaydetti.

Suriyeli muhalifler de Halep’in doğusunda savaşmaya devam edeceklerini belirtiyor.

Kentteki kurtarma ekipleri, Perşembe günü Halep’te kötü hava koşullarının hava saldırılarını engellediğini belirtse de bombalamalar ve top atışlarının devam ettiğini belirtti.

Muhalif gruplar, rejim güçlerinin Halep’te daha fazla bölge ele geçirmesini engellemeye çalışıyor.

Suriye Ordusu ve muhalifler Sheikh Saeed bölgesinde, kentin güneyinde ve doğusundaki havaalanı yakınlarında çatışıyor.

Halep’in doğusunda muhaliflerin kontrolündeki bölgede sivil savunma yetkilisi Abu el-Laith, “Allah’a şükür savaş uçağı yok” dedi ve bazı insanların ısınmak için sahip oldukları eşyaları yaktığını kaydetti. Laith, “durum çok kötü, sığınacak yer yok, yakıt yok, yakacak yok, birçok insan sokaklarda uyuyor” dedi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’ın Florida’daki Evine FBI Baskını - 9 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:40 0:00
XS
SM
MD
LG