Erişilebilirlik

BM Güvenlik Konseyi’nde Acil İran Oturumu


İran’ın balistik füze denemesinin ardından Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) bugün acil gündemle toplanacak.

Konseye acil toplanma çağrısı Amerika’dan geldi. İran’ın denemesini yaptığı füzenin orta menzilli olduğu belirtiliyor ancak tipi ve kapasiteleri konusunda net bilgi bulunmuyor.

BMGK’nın 2015 yılında aldığı karar, İran’ın nükleer başlık taşıma kapasitesine sahip herhangi bir balistik füze denemesi yapmasını yasaklıyor. 8 yılı kapsayan yasak İran’ın aralarında Amerika’nın da olduğu 6 ülke ile imzaladığı nükleer anlaşmanın ardından yürürlüğe girmişti.

Nükleer anlaşma İran’ın nükleer silah geliştirdiği iddialarının ardından yapılan görüşmeler neticesinde İran ile Amerika, İngiltere, Fransa, Rusya, Çin ve Almanya arasında imzalanmıştı.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif düzenlediği basın toplantısında, İran’ın orta menzilli füze denemesi yaptığı iddiasını reddetmek ya da doğrulamaktan kaçındı ancak İran’ın nükleer başlık taşıyabilecek bir füze geliştirmediğini söyledi.

Indiana Üniversitesi’nde İran uzmanı olarak görev yapan Hüseyin Banai, İran’ın düzenlediği iddia edilen füze denemesinin askeriden çok siyasi amacı olduğunu söylüyor. Banai’ya göre, İran artık “Amerika’nın kendisine karşı agresif bir tavrına nasıl yanıt vereceğini” öğrenmiş durumda.

Başkan Donald Trump İran ile yapılan anlaşmayı eleştirmiş ve dünya ülkelerinin çok az bir kazanım karşılığında İran’a çok fazla hak verdiğini öne sürmüştü. Trump önceki gün Suudi Kralı Salman ile yaptığı telefon görüşmesinde de anlaşma ile ilgili daha fazla baskı yapacağını söylemişti.

İran ile yapılan anlaşmaya karşı olduğu bilinen senatörlerden Bob Corker da konuyla ilgili açıklamasında, “Kongre’deki çalışma arkadaşlarım ve hükümet ile yoğun biçimde çalışarak İran’ın nükleer programı üzerindeki yasaklamaların sıkı biçimde uygulanmasına çalışacağız” diye konuştu.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’ın Florida’daki Evine FBI Baskını - 9 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:40 0:00
XS
SM
MD
LG