Erişilebilirlik

BM Güvenlik Konseyi Suriye’de 30 Günlük Ateşkes Kararı Aldı


Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde Cumartesi günü yapılan oturumda, Suriye'de milyonlarca kişiye insani yardım ulaştırmak ve durumu kritik hastalarla yaralıları tahliye etmek için 30 günlük ateşkes ilan edilmesini öngören tasarı kabul edildi.

Güvenlik Konseyi’nin ateşkes kararının 72 saat içinde yürürlüğe gireceği belirtildi. 30 günlük ateşkes kararı Güvenlik Konseyi'ne üye 15 ülkenin kabul oyuyla alındı.

Rusya'nın itirazı üzerine uzlaşma sağlanamayan karar tasarısıyla ilgili olarak bugün yapılan Güvenlik Konseyi toplantısı bildirilen saatten yaklaşık iki saat sonra başladı.

Bu süre içinde tasarı konusunda itirazları olan Rusya’nın ikna edilmeye çalışıldığı belirtildi.

Güvenlik Konseyi'nde üç kez ertelendikten sonra bugün kabul edilen ateşkes kararına göre, 30 gün süresince Suriye’nin genelinde insani yardımların güvenli bir şekilde sürdürülebilmesi sağlanacak.

Yaralıların tahliyesine acil olarak başlanacak. Suriye genelinde insani yardımların ulaşmasında tüm engeller kalkacak.

Güvenlik Konseyi aldığı ateşkes kararına göre, Suriye yönetiminden ayrıca, Doğu Guta, Yarmuk, Fua ve Kefraya'da askeri kuşatmanın da kaldırılması talebinde bulundu.

Ateşkesin 72 saat sonra yürürlüğe girmesi sonrasında, öncelikle Doğu Guta'daki yüzbinlerce kişiye insani ve tıbbi yardım ulaştırılacak.

Karar tasarısına göre, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin Suriye’de terör grubu tanımlamasına giren IŞİD, El –Nusra Cephesi gibi örgütlere yönelik askeri operasyonların ara vermesine yönelik her hangi bir kısıtlama getirilmedi.

ABD: “Rusya yüzünden acılar büyüdü”

Güvenlik Konseyi'nde konuşan ABD’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Nikki Haley, Perşembe günü, Rusya'ya, Suriye'deki insani durum konusunda bir toplantı yapılması çağrısında bulunduklarını belirterek, "Bu toplantıda 14 Güvenlik Konseyi üyesi ateşkes kararının derhal uygulamaya geçirilmesi için hazırdı. Ancak Rusya tekrar oylamayı engelledi. Ve Cuma günü, Güvenlik Konseyi saatlerce oy kullanmak içim hazır bekledi. Ancak Rusya, bu oylamanın yeniden ertelemesine neden oldu. Rusya’nın Güvenlik Konseyi'ni bekletmesi nedeniyle acılar büyüdü. Müzakerelerin sürdüğü sırada bombalamaya devam ediliyordu" diye konuştu.

Karar Afrin'i kapsıyor mu?

Suriye’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Başar Caferi, Suriye’nin koalisyon güçleri, İsrail ve Türkiye tarafından işgal edildiğini öne sürdü. Ateşkes kararının Afrin’i de kapsaması gerektiğini söyledi.

Rusya’nın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia, gazetecilerin ‘Güvenlik Konseyinde alınan 30 günlük ateşkes kararının Afrin’i de kapsayıp kapsamadığı sorusunu şöyle cevapladı: “ Bu konuda yorum yapmayacağım. Suriye Büyükelçisinin konuştuklarını sizde duydunuz. Karar tasarısını iyice okumak lazım. Tasarıda sadece Doğu Guta için ateşkes demiyor. “

XS
SM
MD
LG