Erişilebilirlik

BM Güvenlik Konseyi Kırgızistan'daki Çatışmaları Kınadı


Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Kırgızistan’da devam eden şiddet olaylarını kınadı ve bir an önce hukuk ve düzenin sağlanması çağrısında bulundu.

Geçici dönem başkanı Meksika’nın temsilcisi, Güvenlik Konseyi’nin Kırgızistan’a acil insani yardım gönderilmesine destek verdiğini de bildirdi.

Öte yandan Rusya’nın liderliğindeki Ortak Güvenlik Anlaşması Örgütü, Kırgızistan’a askeri müdahalede bulunma seçeneğini değerlendirdiklerini açıkladı. Moskova’da dün toplanan örgüt üyesi ülkelerin temsilcileri, Kırgızistan’daki olaylara nasıl yanıt vereceklerini tartıştı.

Örgüt Başkanı Nikolay Bordyuzha, barış gücü misyonundan ortak askeri birlik göndermeye kadar her türlü seçeneğin masada olduğunu söyledi.

Rusya Kırgızistan’daki üssünü korumak için ülkeye bir birlik göndermiş ancak geçici devlet başkanı Rosa Otunbayeva’nın barış gücü askeri gönderilmesi talebini reddetmişti.

Rusya ve Amerika, Kırgızistan’a insani yardım yapma sözü verirken, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü P.Jç Crowley krize ortak bir uluslararası yanıt verilmesi çağrısında bulundu.

XS
SM
MD
LG