Erişilebilirlik

BM Genel Sekreteri’nden İran’a Cağrı


BM Genel Sekreteri’nden İran’a Cağrı

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban ki Moon İran’dan nükleer programının gerçek amacını açıklamasını istedi.

Brezilya’da konuşan Genel Sekreteri takas anlaşmasından övgüyle söz etti ancak Tahran hükümetiyle hala ciddi bir güvensizlik sorunu yaşandığını söyledi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel de, İran şeffaf davranmadığı sürece ülkesinin yaptırımları desteklemeye devam edeceğini bildirdi.

İran Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinejat, dün, Rusya ve Amerika’yı nükleer takas anlaşmasını kabul etmeye çağırdı ve çağrısının soruna çözüm bulmak için “son şans” olduğunu söyledi.

Ahmedinejad, İran televizyonlarında yayınlanan konuşmasında ülkesine ek yaptırımları desteklediği için Rusya’yı da eleştirdi.

Moskova hükümeti eleştirinin haksız olduğu görüşünde.

Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov’a Moskova’da düzenlediği basın toplantısında İran Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinejad’ın önceki gün yaptığı eleştiri soruldu. Lavrov, İran’ı bu tarz eleştirilerini duygusal bulduğunu söyledi. Rusya Dışişleri Bakanı, eleştiriden, Ahmedinejad’ın, nükleer programlarıyla ilgili olarak Moskova’ya, “Şunu yap, bunu yapma” şeklinde tavsiyelerde bulunduğu anlamı çıkardığını belirtti.

Sergei Lavrov, Ahmedinejad’ın “Rusya Amerikan tasması takıyor” şeklindeki sözlerine de karşı çıktı.

Lavrov, Rusya’nın uluslararası sorunların çözümüne katkıda bulunan büyük bir ülke olduğunu, kararlarını alırken ulusal çıkarlarını da göz önüne aldığını söyledi, İran’ın nükleer programıyla ilgili kararlarında da bu unsurları dikkate aldığını vurguladı.

Amerika’nın Güvenlik Konseyi’ne sunduğu son yaptırım paketi, İran’ın finans kuruluşlarını ve bu ülkeye nükleer teknoloji sağlayan ülkeleri hedef alıyor.

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, Rusya’nın ülkesine yaptırımlara destek vermesini kınamıştı.

Ahmedinejad, komşusu Rusya’nın, ülkesine 30 yıldır husumet güden ülkeleri böylesine hassas bir zamanda desteklemesinin hoşlarına gitmediğini söylemiş ve Moskova’dan attığı adımları düzeltmesini istemişti.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, İran’ın Türkiye ve Brezilya’yla vardığı son anlaşmayı da övdü. Anlaşma İran’ın elindeki düşük düzeyli uranyumun bir kısmını Türkiye’ye gönderip karşılığında reaktörde kullanılabilecek uranyum almasını öngörüyor. Lavrov, anlaşmanın Uluslararası Atom Enerji Dairesi’nin geçen Ekim’de İran’a sunduğu öneriye benzediğini söylemekle birlikte, Tahran hükümetinin buna da uyup uymayacağı yolunda bir garanti olmadığını belirtti.

Rusya Dışişleri Bakanı her şeyin İran’ın yükümlülüklerine nasıl yaklaşacağına dayandığını kaydetti. Sergei Lavrov, İran’ın koşullarına uyması durumunda Türkiye ve Brezilya’yla imzaladığı son anlaşmaya büyük destek vereceklerini belirtti.

Amerika anlaşmaya, İran’ın uranyum zenginleştirme programını tamamen durdurmadığı için karşı çıkıyor. Washington, Tahran hükümetinin uranyum zenginleştirme programının askeri amaçlı olduğu kanısında.

XS
SM
MD
LG