Erişilebilirlik

BM Genel Sekreterinden İklim Değişikliği Uyarısı


ABD’nin Paris İklim Anlaşması’ndan çekileceği yolundaki haberler konusunda tartışmalar sürerken, anlaşmanın mimarı Birleşmiş Milletler, iklim değişikliği eylem planıyla ilgili son gelişmeleri açıkladı.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, New York Üniversitesi Stern School of Business'ta öğrenci, iş adamları ve akademisyenlere hitap etti.

Guterres, yaptığı konuşmada iklim değişikliğinin yeryüzü için önemini vurguladı. İklim değişikliğiyle ilgili küresel mücadele ve herkes için huzurlu bir gelecek sağlamak için sürdürülebilir eylem çağrısında bulundu.

BM Genel Sekreteri, iklim değişikliğiyle yeterince mücadele edilmezse, doğal afetlerin etkisinin çok daha yıkıcı ve tahrip edici olacağını söyledi.

‘Dünya Paris Anlaşması’nı uyguluyor’

Konuşmasında geçen Kasım ayında yürürlüğe giren anlaşmanın önemini ve olumlu etkilerini vurgulayan Guterres, dünyanın bu anlaşmayı uyguladığını belirtti. Guterres, iklim değişikliği konusunda yapılacaklara artan bir tutkuyla sarılmak gerektiğini savundu.

Genel Sekreter, gelişmekte olan ve az gelişmiş ülkelerin de iklim değişikliğiyle ilgili olarak kendi ulusal projelerini geliştirmeleri gerektiğini belirtti.

‘İklimimizi bozarsak geri dönülmez etkileri olacak’

Guterres, ”Hükümetler Arası İklim Değişikliği Paneli’nde belirtildiği gibi, iklim sistemi üzerindeki insan etkisi açıktır. İklimimizi bozduğumuzda, ciddi, yaygın ve geri döndürülemez etkileriyle karşı karşı kalacağız. Bunun için bu konuya tutkuyla sarılarak çalışmalıyız” dedi.

Küresel ısınmanın her geçen yıl daha da arttığını söyleyen Antonio Guterres, geçen yıl tarihin en yüksek hava sıcaklığının yaşandığını da hatırlattı.

‘Doğal afetler çok daha fazla tahrip edici olacak’

Guterres ayrıca buzullarda sıcaklığın yükselmesinden kaynaklanan erimenin de derin ve çok fazla etkisi olacağı yönündeki endişeleri vurguladı. Kuraklık, sel ve kasırga gibi doğal felaketlerin dünyada etkilerinin daha da tahrip edici olabileceğini iddia etti. Bu afetlerin etkilerinin dünyanın her köşesinde ve ekonominin tüm sektörlerinde hissedileceğini belirtti.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri, Paris Anlaşması’nın uygulanması konusundaki kritik ilk gözden geçirme toplantısının 2019'da yapılacağını, özel bir iklim zirvesi düzenleyeceğini açıkladı.

‘Yeşil iş en iyi iş’

Guterres, dünyada iklim değişikliği hedeflerinin yerine getirilmesiyle, ekonomik alanda iş yaratılacağına, artacak ekonomik büyümenin fayda getireceğine de dikkat çekti.

Büyük petrol ve gaz şirketleri de dahil olmak üzere birçok özel şirketin iklim değişikliği eylemlerini kabul ettiklerini vurgulayan Guterres, "Şirketler yeşil işin en iyi iş olduğunu çok iyi biliyorlar. Yapılması gereken doğru ve en akıllıca şey bu" diye konuştu.

BM Genel Sekreteri, önümüzdeki süreçte iklim değişikliğine karşı dünyayı harekete geçirmek için beş noktalı bir eylem planı düzenleyeceklerini belirtti. Ayrıca sürdürülebilir enerjiye geçiş sürecini hızlandırmak için, kömür, petrol ve gaz endüstrisi de dahil olmak üzere hükümetleri daha fazla destekleyeceklerini kaydetti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Enflasyonu Düşürme Yasasını İmzaladı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:36 0:00
XS
SM
MD
LG