Erişilebilirlik

BM Genel Sekreteri’nden Karamsar Tablo


Birleşmiş Milletler 72. Dönem Genel Kurul toplantısında konuşan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres nükleer silahların kullanılma endişesinin en üst düzeye ulaştığını söyledi. Guterres, “Milyonlarca insan Kuzey Kore’nin nükleer füze denemeleri nedeniyle korku içinde yaşıyor” dedi.

Guterres, günümüzde dünyanın birçok sorunla baş etmeye çalıştığını belirterek, “Dünya tehlike içerisinde. Çatışmalar ve iç karışıklıklar artıyor. İnsanlar açlık çekiyor. İnsanlar kutuplaştı. İklimler değişti. Parçalara ayrılmış bir dünya olduk. Birleşirsek sorunlarınüstesinden geliriz. Barışı ve güveni yeniden sağlayabiliriz” dedi.

Kuzey Kore sorununun diplomatik yollarla çözülmesi gerektiğini kaydeden Genel Sekreter Antonio Guterres, nükleer silahlara yönelik endişenin yaşanan gerilimlerin sonrasında en üst düzeye çıktığını ifade etti. Kuzey Kore’nin nükleer füze denemelerini bir kez daha kınadığını ifade etti. Kuzey Kore’yi bir kez daha BM Güvenlik Konseyi kararlarına uymaya davet etti.

“Arakanlı Müslümanlar mağdur”

BM Genel Sekreteri Guterres, Myanmar hükümetinden de askeri operasyonlarına son vermesini istedi. İnsani yardımı engellemeleri ve Bangladeş’e sığınan Arakanlı Müslümanlar’ın mağduriyetlerinin giderilmesi, ülkelerine dönüşlerin güvenli şekilde sağlanmasını talep etti. Guterres, 400 binden fazla kişinin ülkeden kaçmasına neden olan olayların bölgede istikrarı tehlikeye attığını vurguladı.

Guterres, ayrıca İsrail – Filistin konusunda sorunun tek çözümün iki devletli çözüm olduğunu söyledi. Küresel terörle mücadele uluslararası işbirliğinin önemine işaret etti. Demokratik hak ve özgürlüklerin kısıtlanmasıyla insan hakları ihlallerinin radikalleşmeyi arttırdığını ifade etti. Bu tür ihlallerin terörle mücadeleye sekte vurduğunu belirtti.

Guterres, savaşların şimdiye kadar kazananın olmadığını işaret edip, Suriye, Yemen, Afganistan'daki savaşların da kazananının olmadığını belirtip sorunlara siyasi çözümler bulunması gerektiğini belirtti.

BM Genel Sekreteri, iklim değişikliğinin insan hayatını risk altına alacak değişikliklere neden olduğunu vurgulayarak tüm ülkelere ‘Paris İklim Anlaşmasını’ uygulama çağrısında bulundu.

Mültecilerin zorunlu olarak ülkelerini bırakıp kaçmak zorunda kaldıklarını belirten Guterres, bu insani meselede mültecilere düşmanca yaklaşımın yanlış olduğunu ifade etti.

XS
SM
MD
LG