Erişilebilirlik

BM Genel Kurulu Küresel Silah Ticareti Anlaşmasını Onayladı


Anlaşma her yıl 80 milyar doları bulan konvansiyonel silah ticaretini uluslararası denetim altına almayı amaçlıyor

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, Küresel Silah Ticareti Anlaşması’nı oy çoğunluğuyla onayladı.

Anlaşma her yıl 80 milyar doları bulan konvansiyonel silah ticaretini uluslararası denetim altına almayı amaçlıyor. Ülkelerin bu silahları kendi içinde nasıl kullandıklarına müdahale etmeyen anlaşma, üye devletleri silah ve yedek parça ticaretiyle, silah tüccarlarını denetim altına alacak yasalar çıkarmaya zorluyor.

Anlaşma yalnızca konvansiyonel silahları kapsıyor. Bu kapsama hafif silahlardan tank, uçak ve savaş gemileri gibi birçok silah türü giriyor. Nükleer, kimyasal ya da biyolojik silahların ticareti zaten yasak olduğu için bunlar bu anlaşmada yer almıyor.

Konsey 3’e karşı 154 oyla kabul edilen anlaşmanın Haziran ayında imzaya açılmasına karar verdi.

Geçen hafta anlaşmayı geciktiren Suriye, Kuzey Kore ve İran oylamada karşı yönde oy kullandı. Bu ülkelere silah satan Rusya ise çekimser oy kullanan 23 ülke arasında yer aldı.

Anlaşma silah ambargosunu ihlal eden, soykırım ya da insanlığa karşı suç işlenen ülkelere konvansiyonel silah ticaretini yasaklıyor. Sivillere, okul ve hastane gibi sivil hedeflere karşı kullanılması durumunda da ilgili ülkelere silah ticareti yasağı getiriliyor.

Anlaşmanın 50 imzayla onaylanması durumunda konvansiyonel silah üreticilerinin insanlığa karşı suç işlediğinden şüphelenen kişi ve ülkelere doğrudan silah satışı yasaklanmış olacak.

Anlaşmaya taraf ülkelerin, silah satışının uluslararası insan haklarının ihlali ya da silahların terör ya da organize suç amaçlı kullanılması ihtimallerini de göz önünde bulundurması öngörülüyor. Silah alan ya da satan taraf ülkeler ayrıca, silah ticaretinin barış ve güvenliği bozmak için kullanılmayacağına da dikkat etmek zorunda kalacak.
XS
SM
MD
LG