Erişilebilirlik

BM Genel Kurulu 72. Dönem Başkanlığına Miroslav Lajcak Seçildi


Birleşmiş Milletler 72. Dönem Genel Kurul Başkanlığına Slovakya Dışişleri ve Avrupa İşlerinden Sorumlu Bakanı Miroslav Lajcak seçildi.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda, ‘72. dönem BM Genel Kurulu Başkanlığı’ için yapılan seçimde Lajcak üye 193 ülkenin oy çokluğuyla başkanlığa seçildi.

Bölgeler arasında dönüşümlü yürütülen genel kurul başkanlığı için Lajcak, seçimlere tek aday olarak girdi. Oy çokluğuyla seçilen yeni Birleşmiş Milletler Genel Kurul Başkanı Lajcak, 12 Eylül'de, Birleşmiş Milletler 72. Dönem Genel Kurulubaşladığında görevi devralacak. Lajcak, 2018 eylül ayına kadar bu görevini sürdürecek.

Önceliği mülteciler

Birleşmiş Milletler iç tüzüğüne göre BM Genel Kurulu başkanları oturumları yönetiyor ve Genel Kurul’un işleyişini düzenliyor.

Birleşmiş Milletler 72. Dönem Genel Kurulu Başkanlığına seçilmesinin ardından bir konuşma yapan Lajcak, uluslararası sorunların çözümü için daha fazla çaba göstereceğini söyledi.

Lajcak, kendi başkanlığı döneminde küresel bir sancıya dönüşen mültecilerin dramına daha fazla odaklanacağını kaydetti.

Lajcak,"BM'yi dünya vatandaşına daha yakın hale getirmek ve hayatlarında gerçek bir fark yaratmak için daha fazlasını yapabileceğimize inanıyoruz. Gerçekten de, üzerinde durulan çok sayıda beklentiyi yerine getirebilecek daha güçlü bir Birleşmiş Milletler yaratmak ortakhedefimiz. Bu amaçla, Üye Devletler ve Genel Sekreter arasında yapıcı, bilgilendirilmiş ve açık etkileşimi kolaylaştıracağım" dedi.

‘Güçlü ve etkin BM’ye ihtiyaç var’

Genel Kurul Başkanlığı’na seçilmesinin ardından basın mensuplarına açıklama yapan Lajcak, Birleşmiş Milletler 72. Genel Kurulu’nun en önemli günden maddesinin mülteciler olacağını belirtti. Lajcak, sürdürebilir kalkınma hedeflerinin bu dönemde geniş olarak ele alınacağını kaydetti. Lajcak,"Zor zamanlarda yaşıyoruz ve bu nedenle Birleşmiş Milletler’e her zamankinden daha çok ihtiyaç duyuyoruz. Güçlü ve etkin Birleşmiş Milletler’e ihtiyacımız var. Profesyonel bir diplomat olarak, gerçekten çatışmayı önlemeye, dolayısıyla insan hayatını kurtarmak ve para tasarrufu yapmak için daha fazla yatırım yapmamız gerektiğine inanıyorum” dedi

Başkan Yardımcısı seçilen İsrail Daimi Temsilcisi Danon’a tepki

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda yapılan seçimlerde yeni genel kurul başkanının yanı sıra, Birleşmiş Milletler’in beş ayrı coğrafi bölgesi de nüfus ve ülke sayısı temeli esas alınarak yeni başkan yardımcıları da belirlendi.

Genel Kurul’da belirlenen 16 başkan yardımcısı içinde İsrail’in Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Danny Danon da yer aldı. Genel Kurul’da Arap Grubu adına konuşan Katar, İran ve Suriye’nin temsilcileri, İsrail’in Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisinin başkan yardımcılığı görevine seçilmesini eleştirdi.

Birleşmiş Miletler iç tüzüğüne göre seçilen 16 başkan yardımcısının yanı sıra BM Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesi de otomatikman Genel Kurul başkan yardımcısı kabul ediliyor. Bu beş üye ile birlikte toplam 21 başkan yardımcısı görev yapıyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Enflasyonu Düşürme Yasasını İmzaladı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:36 0:00
XS
SM
MD
LG