Erişilebilirlik

BM Genel Kurulu 71. Dönem Çalışmaları Başladı


Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 71. dönem çalışmaları yeni Genel Kurul Başkanı Peter Thomson

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 71. dönem çalışmaları yeni Genel Kurul Başkanı Peter Thomson’ın, görevi devralıp yemin etmesinin ardından resmen başladı.

Birleşmiş Milletler’in, 71. Genel Kurul Başkanı Thomson, görevini 70. Dönem Başkanı Mogens Lykketoft’tan devraldı. Thomson, Fiji’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi olarak görev yapıyordu.

Thompson, yemin ve devir töreninin ardından Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 71. oturumunu resmen açtı.

BM Genel Kurulu 71. Dönem Çalışmaları Başladı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:40 0:00

Thompson, geçtiğimiz yıl Birleşmiş Milletler’e üye 193 ülke tarafından kabul edilen küresel kalkınma hedeflerinin uygulanmasının sağlanması üzerinde duracağını vurguladı.

Thompson, geçtiğimiz dönemde başlatılan 17 küresel kalkınma hedeflerine ulaşmak için çalışmalarını bu yıl hızlandıracaklarını ifade edip, “17 kalkınma hedefi başarıyla uygulanırsa bu gezegen insanlık için sürdürülebilir güvenli bir yer olacak,” dedi.

“Küresel sorunları çözmek için yeni yöntemler bulacağız”

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 71. döneminde iki ayrı genel sekreterle çalışacaklarını ifade eden Thomson, Ban Ki-moon’un yerine seçilecek yeni genel sekreterin seçiminde beklentilerin karşılanması için en iyi adayın bulunmasında çaba göstereceğini söyledi. Seçilecek genel sekreter ve diğer Birleşmiş Milletler’e bağlı organlarla uyum içerisinde çalışacağını belirtti.

Genel Kurul Başkanlığı döneminde küresel terör ve diğer birçok küresel sorunla mücadele edeceklerini ifade eden Thomson, "Uzun süredir çözülemeyen küresel sorunlar, küresel terör, insani krizler, göçmen ve sığınmacı sorunlarını çözmek adına çare bulup, kemikleşmiş çatışmaları çözmek için yeni yöntemler bulacağız,” dedi.

Mülteci sorunu üst düzey toplantıların gündeminde

Suriye’de sağlanan ateşkesten duyduğu memnuniyeti ifade eden Thomson, taraflardan ateşkese uymalarını istedi. İnsani yardımların bölgede ihtiyaç sahiplerine ulaşması için tüm tarafların anlaşmaya uyması çağrısında bulundu.

Thomson, “Küresel terör vahşeti azalıp, göçmen ve mülteci akımları ile insani krizler sona erecek” dedi. Barış, güvenlik ve insan hakları konularına dikkat çeken yeni genel kurul başkanı, Birleşmiş Milletler’in bu konularda çalışmalarının önemine işaret etti. Önümüzdeki hafta başlayacak genel kurul üst düzey toplantılarında mülteci ve göçmenlerin durumunun gündemde olacağını söyledi.

Birleşmiş Milletler’de reform

Birleşmiş Milletler 71. Dönem Genel Kurul Başkanı Thomson, Birleşmiş Milletler ve Güvenlik Konseyi’nin yapısında gerekli reformların yapılması için çaba göstereceğine işaret etti. Reformlarla 21. yüzyılın gerçeklerine uyum gösterilebileceğini belirtti.

Thomson, konuşması sırasında salonda bulunan beş ve yedi yaşındaki iki torununu da kürsüye davet etti. Gençlerin önemine dikkat çekti. 2030 yılı kalkınma hedeflerini gerçekleştirmek için 14 yıl kaldığını belirterek, “Dünyada kardeşlerimiz, çocuklarımız, torunlarımız için daha iyi bir gelecek yaratmak için çaba göstermeliyiz,” dedi.

Genel Sekreter Ban Ki-moon Thomson’ı kutladı

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Thomson’ın yeni genel kurul başkanlığı görevine başlamasını kutladı, görevde kalacağı süre içerisinde kendisine tüm desteğini vereceğini söyledi. “Siz görev döneminizde ben ve seçilecek yeni genel sekreter arasında köprü görevi üstleneceksiniz,” dedi

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’de Enflasyonda Yavaşlama - 10 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:52 0:00
XS
SM
MD
LG