Erişilebilirlik

Eleştiri Yağmuruna Tutulan Rusya'dan İtiraz


Rusya, Suriye krizine siyasi çözüm bulunabileceği inancını yitirmediğini ancak Amerika ve İngiltere tarafından yapılan açıklamaların sürece zarar verdiğini açıkladı. Devlet Başkanı Vladimir Putin’in sözcüsü Dmitry Peskov terörist grupların ateşkesi yeniden toparlanmak ve silahlanmak için kullandıklarını söyledi. Rusya’nın desteklediği Şam rejimi de muhalif grupları “terörist” olarak adlandırıyor.

Dmitry Peskov’un açıklamaları öncesinde, BM Güvenlik Konseyi, Halep’teki bombardımanı ele almak üzere acilen toplanmıştı.

Amerika’nın BM Daimi Temsilcisi Samantha Power, Konsey’de yaptığı konuşmada, Esat rejiminin sadece askeri çözüme inandığını söyledi.

Amerika, Fransa ve İngiltere, BM Güvenlik Konseyi’ni, Suriye’yi ikna etmesi için Rusya üzerinde baskı oluşturmak amacıyla acil toplantıya çağırdı. 275 bin kişinin kuşatma altında yaşadığı Halep’e yönelik son saldırıda, füze ve varil bombaları kullanıldı, tank ateşi açıldı. Kentte birçok mahalle yerle bir oldu. Amerika, son bombardımanda en az 200 sivilin öldüğünü duyurdu.

Büyükelçi Power, kente son üç günde 150’den fazla hava saldırısı düzenlendiğini söyledi ve Rusya ile Suriye’nin Halep’i ele geçirmek için topyekun saldırıya geçtiğini söyledi. Power, “Suriye ve Rusya, barış yerine savaşı tercih ettiler. Sivillere yardım ulaştırmak yerine, yardım konvoylarını, hastaneleri ve yardım ekiplerini hedef alıyorlar,” dedi.

İngiltere’nin BM Daimi Temsilcisi Matthew Rycroft da yaptığı konuşmada, “Rusya, görüşmelerin yeniden başlaması için ortam yaratmalı; oysa tersini yapıyor, eğer Rusya görüşmelerin başlaması için gerekli adımları atmazsa uluslararası alanda nefret toplayacaktır,” dedi.

Fransa’nın BM Daimi Temsilcisi Francois Delattre de Halep’te savaş suçu işlendiğini söyledi ve kentte yaşananları Bosna Savaşı sırasında Sarayova’da olanlara ve İspanya İç Savaşı’nda ağır yıkıma uğrayan Guernica kentinde olanlara benzetti.

Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vitaly Churkin de, Suriye topraklarının sürekli bombardıman altında olduğunu bu yüzden de barışın mümkün olmadığını söyledi.

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura da karanlık bir tablo çizdi ve sayısız hava saldırıları düzenlendiğini belirtti.

Özel Temsilci düşmanlıklara bir an önce son verilmesini ve BM Güvenlik Konseyi’nden şiddetin sona erdirilmesini, sivilleri koruyacak önlemler alınmasını istedi. Staffan de Mistura, yaralıları almak ve yardım ulaştırmak için her hafta 48 saatlik ateşkesler ilan edilmesini de önerdi.

BM Güvenlik Konseyi’nde konuşan Suriye Daimi Temsilcisi Bashar El Cafari de Şam rejiminin Halep’i ele geçirmeye kararlı olduğunu söyledi. ABD, Fransa ve İngiltere büyükelçileri Cafari konuşurken, protesto amacıyla toplantıyı terkettiler.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’de Enflasyonda Yavaşlama - 10 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:52 0:00
XS
SM
MD
LG