Erişilebilirlik

BM Daimi Temsilciliğine Feridun Sinirlioğlu Atandı


Feridun Sinirlioğlu

Türkiye’nin yeni Birleşmiş Milletler Daimi Temsilciliğine eski Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu atandı.

New York’ta görevi sona eren Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Halit Çevik ise Atina Büyükelçiliği’ne getirildi.

Dışişlerinde değişiklikler yayınlanan kararname ile duyuruldu. Dışişlerinin merkez yönetiminde de büyük değişiklik oldu.

Feridun Sinirlioğlu kısa süreli yaptığı Dışişleri Bakanlığı görevinde
Feridun Sinirlioğlu kısa süreli yaptığı Dışişleri Bakanlığı görevinde

Yeni BM Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu kimdir?

Türkiye’nin yeni Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi olarak atanan Feridun Sinirlioğlu, Birleşmiş Milletleri yakından tanıyan ve oldukça tecrübeli bir diplomat olarak biliniyor. Dışişleri’nde yaptığı çeşitli görevler sırasında çok defa Birleşmiş Milletler çerçevesinde yapılan toplantılara katılan Sinirlioğlu, 1956 yılında Giresun'un Görele ilçesinde doğdu. İstanbul Erkek Lisesi'nden mezun olduktan sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü bitirdi. Yüksek lisans ve doktorasını ise Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde tamamladı.

Sinirlioğlu, Dışişleri’ne 1982 yılında girdi. Personel Dairesi’nde ve ‘Çok Taraflı Kültür İşleri Dairesi'nde’ aday memur olarak çalıştı. 1985 yılında Lahey Büyükelçiliği'nde ikinci katip, başkatip olarak görev yaptı. 1988 yılında ise Beyrut Büyükelçiliği'nde Başkatip olarak görev yaptı. 1990 yılında Yunanistan Dairesi'nde Başkatip, 1990 yılında İkili Siyasi İşler Müsteşar Yardımcılığı'nda Başkatip, 1991 yılında Müsteşar Danışmanı, 1992 yılında Başbakan Dışişleri Danışmanı, 1992 yılında TURKUNO Daimi Temsilciliği'nde Müsteşar olarak görev yaptı.

2 Eylül 1996 - 15 Eylül 2000 arasında Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığı görevini yürüttü. Dışişleri Bakanlığında 15 Eylül 2000 - 1 Temmuz 2002 yılları arasında Orta Doğu ve Kuzey Afrika’dan sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı, 1 Temmuz 2002 - 15 Ocak 2007 yıllarında Tel Aviv Büyükelçiliği yaptı.

24 Ocak 2007 - 21 Ağustos 2009 arasında İkili Siyasi İşlerden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı olarak görev yaptı. 21 Ağustos 2009 tarihinden Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı olarak atandı. Müsteşarlık üzerinde kalmak üzere 28 Ağustos 2015 tarihinde geçici seçim hükûmeti olan 63. Türkiye Hükümeti’nde Dışişleri Bakanlığı'na atandı. Kendisi gibi diplomat olan Büyükelçi Ayşe Sinirlioğlu ile evli olan çiftin iki çocukları var. Sinirlioğlu, iyi derecede İngilizce ve Almanca biliyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump'ın Evinde Aramaya Onay Adalet Bakanı'ndan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:33 0:00
XS
SM
MD
LG