Erişilebilirlik

BM Bosnalı Sırpların Referandum Kararını Değerlendiriyor


Avrupa Birliği’nin Bosna Hersek’e atadığı yüksek temsilci Valentin Inzko, Bosnalı Sırpların federal hükümete bağlı kurumlarla ilgili olarak yaptığı referandum çağrısının, 1990’lı yıllardaki iç savaştan bu yana ülkeye yönelik en büyük tehdit olduğunu söyle

Avrupa Birliği’nin Bosna Hersek’e atadığı yüksek temsilci, Bosnalı Sırpların federal hükümete bağlı kurumlarla ilgili olarak yaptığı referandum çağrısının, 1990’lı yıllardaki iç savaştan bu yana ülkeye yönelik en büyük tehdit olduğunu söyledi.

Yüksek Temsilci Valentin Inzko, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde yaptığı açıklamada, Bosnalı Sırpların Haziran ayı ortasında yapmayı planladıkları bu referandumu iptal etmemeleri durumunda, kendisinin iptal yetkisini kullanacağını söyledi.

1995 yılında Bosna Hersek’teki iç savaşı sona erdiren Dayton Barış Anlaşması, ülkeyi Sırp Cumhuriyeti ve Müslüman-Hırvat Federasyonu’nu kapsayan federal bir devlet haline getirmişti.

Anlaşma ayrıca Bosna Hersek’in başına atanan uluslararası yüksek temsilciye gerektiği durumda yerel politikacıları görevden alma, yasa koyma ya da kaldırma yetkisi veriyor. Dayton Anlaşması tarafından Birleşmiş Milletler’e tanınan uluslararası yönetim hakkı, daha sonra Avrupa Birliği’ne devredildi.

Federal kurumların işe yaramadığı gerekçesiyle daha fazla özerklik isteyen Bosnalı Sırplar, gelecek ay merkezi adli kurumlar kurulması için bir referandum düzenlemeyi planlıyor. Ancak bu tek yanlı karar, Dayton Barış Anlaşması’nın hükümlerini ihlal ediyor.

XS
SM
MD
LG