Erişilebilirlik

BM ve Arap Kızılayı Şam’ın Banliyölerine Yardım Ulaştırdı


BM’ye ait bir yardım konvoyu ve Suriye Arap Kızılayı, kuşatma altındaki Şam’ın Guta kırsalındaki kasabalara girdi ve Temmuz 2016’dan bu yana ilk kez burada yaşayan 40 bin kişiye yardım taşıdı.

Halk ve yardım kurumu çalışanlarına göre hükümet güçlerinin sıkılaştırdığı kuşatma, Şam’ın doğusundaki kırsal bölgelerde halkı açlık sınırının eşiğine getirdi.

BM İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi (OCHA), Twitter’dan yaptığı açıklamada Kafra Batna ve Sakba kasabalarına girdiklerini duyurdu.

Suriye Arap Kızılayı da attığı ayrı bir Tweet’te bu kasabalara ulaşan konvoyun 49 kamyondan oluştuğunu bildirdi.

OCHA Sözcüsü Jens Laerke, konvoyun 40 bin kişi için gıda ve sağlık ürünleri taşıdığını aktardı. Örgüt en son bu kasabalara geçen yılın Temmuz ayında girebilmişti.

Daha fazla yardım planlanıyor

Konvoylarda daha geniş çaplı insani yardım çalışmalarını organize etmesi için görevlendirilen teknik uzmanlar da yer aldı.

BM Çocuklara Yardım Fonu UNICEF, Doğu Guta’da en az 1200 çocuğun yetersiz beslendiğini, 1500’ünün ise bu riskle karşı karşıya olduğunu bildirdi.

BM Dünya Gıda Programı Sözücüsü Bettina Luescher, konvoyun 16 bin çocuğa yetecek kadar gıda yardımı içlerdiğini açıkladı.

Geçen yıl yer altı tünelleri aracılığıyla bölgeye gıda, yakıt ve ilaç yardımı yapılmıştı. Ancak bu yılın başında ordu bir operasyonla 300 bin kişi için hayat damarı görevi gören kaçakçılık yollarını kesti.

XS
SM
MD
LG