Erişilebilirlik

BM: ‘ABD Sınırındaki Göçmenler Ülkelerine Geri Dönmeye Başladı’


Birleşmiş Milletler (BM), ABD–Meksika sınırında siyasi iltica talebiyle bekleyen göçmenlerin kendi ülkelerine geri dönmeye başladıklarını açıkladı.

Sayıları beş bin civarında olduğu belirtilen Orta Amerikalı göçmenlerin bir kısmı yasal yolla ABD’ye girme umudunu sürdürürken bir çoğunun da ülkesine geri dönüş yollarını aradığı kaydedildi.

Birleşmiş Milletler Uluslararası Göç Örgütü (IOM), ABD sınırında bekleyen göçmenlerin sınırdaki durumuyla ilgili 4-29 Kasım günlerini kapsayan bir rapor hazırladı.

BM Uluslararası Göç Örgütü, şimdiye kadar ABD–Meksika sınırındaki 450’den fazla göçmenin kendi ülkelerine dönmelerini sağladıklarını, 300’den fazla göçmenin de ülkelerine geri dönmek için kendilerine başvurduğunu açıkladı.

Göçmenler iş bulma umuduyla karavana katılmış

Raporda, ABD Dışişleri Bakanlığı'na bağlı Nüfus, Mülteci ve Göç Bürosu tarafından finanse edilen, Uluslararası Göç Örgütü Gönüllü İade Programı aracılığıyla 4 Kasım’dan bu yana 45O'den fazla göçmenin ülkelerine geri döndüğü belirtildi.

IOM son hazırladığı raporda, ABD sınırından ülkelerine geri dönen her on kişiden sekizi erkek ve üçte birinin 19-25 yaşlarında olduğunu kaydetti.

Göçmenlerin yüzde 62’sinin iş bulma amacıyla ABD’ye yerleşmek istedikleri belirtildi. Göçmenlerin yüzde 60’ının Honduras, yüzde 20’sinin Guatemala, yüzde 10’unda El Salvador vatandaşı olduğu açıklandı.

“Birçoğu başlarına neler gelebileceğini bilmeden yolculuğa katıldı”

Uluslararası Göç Örgütü Koruma memuru Martiza Matarrita, karavana değişik ülkelerden katılan göçmenlerin profiliyle ilgili verdiği genel bilgide, göçmenlerin bir çoğunun başlarına neler gelebileceğinden habersiz bir şekilde kendilerini ABD sınırında bulduklarını belirtti.

Karavana katılan birçok göçmenin bu yolculuğu sosyal medya ve televizyon haberleriyle bilgi sahibi olduktan sonra katıldığını belirtti. Mattarrita, “Göçmenler ne tür risklerle karşı karşıya kalabileceklerini bilmiyorlardı. ABD sınırına giden yolda başlarına neler gelebileceğinin farkında bile değillerdi.

Mattarrita, ABD sınırındaki göçmenlerle karşılıklı konuşmalarında bir çoğunun çocukluk hayallerini gerçekleştirmek için bu yolculuğa çıktığını gözlediğini kaydetti.

Geri dönüş için yardım talep ediyorlar

Uluslararası Göç Örgütü yetkilileri, sınırdaki 25 refakatsiz göçmen çocuğu da uçakla gönderdiklerini belirtti. Yetkililer, 300’den fazla göçmenin de kendilerinden ülkelerine geri gönderilmek için yardım talep ettiğini belirtti.

Göçmenlerin kendi ülkelerine güvenli bir şekilde geri dönüşünü sağlamak için Uluslararası Göç Örgütü’nün sınır kapılarında psikolojik, sosyal yardım hizmeti verdiği vurgulandı. Karavanlara katılan göçmenlerin bir çoğunda kas rahatsızlıkları, yorgunluk, halsizlik, öksürük ve grip gibi şikayetleri olduğu ancak yüzde 80’in tamamen sağlıklı olduğu kaydedildi.

XS
SM
MD
LG