Erişilebilirlik

BM AB-Türkiye Arasındaki Gerginliği Endişe ile İzliyor


Türkiye’nin, Avrupa Birliği’ni, vize serbestisi konusunda verdiği sözü unutmaması konusunda uyarması, Avrupa Birliği ve Türkiye arasında imzalanan mülteci anlaşmasının devam edip etmeyeceği sorularını beraberinde getirdi. Türk yetkililer, eğer bu taahhüt yerine getirilmezse, anlaşmanın bozulacağını söylüyor.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği sözcüsü Willim Spindler, kurumun AB ve Türkiye arasındaki gerginliği endişe ile izlediğini belirtti. Amerika’nın Sesi’ne konuşan Spindler, BM’nin bu duruma kayıtsız kalamayacağını ve her türlü duruma hazırlıklı olmaları gerektiğini söyledi.

Spindler, BM’nin anlaşma ile ilgili ilk başlarda çekinceleri olsa da, daha farklı bir seçenekleri olmadığı dile getirdi. Bu yüzden iki taraf arasındaki gerginliği endişe ile seyrettikleri söyleyen yetkili, anlaşmanın bozulması halinde yeniden mültecilerin tehlikeli yollardan Avrupa’ya gitmeye başlayabileceğinden korktuklarını söyledi.

BM Yetkilisi, AB’yi taahhütlerine uymamakla suçluyor. 2015 Eylül ayında, AB’nin, İtalya ve Yunanistan’da bulunan 160 bin mülteciyi, Birlik içinde yeniden yerleştirme kararı aldığını belirten Spindler, bugüne kadar, sadece 4 binden az kişinin AB içinde başka ülkelere transfer edildiğini söyledi.

Geçen sene basına yansıyan görüntülerin bu sene olmaması nedeniyle, Avrupa’da mülteci krizinin bittiği algısının yüksek olduğunu ekleyen yetkili, durumun geçen seneye göre ciddi bir şekilde kontrol altına alındığını ama daha yapacak çok şey olduğunu söylüyor.

2015 yılında, bir milyondan fazla mülteci Ege Denizi ve Akdeniz üzerinden Avrupa’ya geçti. 2016 yılında ise bu rakam, geçen senenin dörtte biri civarında.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 2 Temmuz-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:03 0:00
XS
SM
MD
LG