Erişilebilirlik

BM Özel Temsilcisi Kırım’da Tehdit Edildi


Robert Serry Simferopol (Akmescit) havaalanında Kırım'dan ayrılırken

Birleşmiş Milletler özel temsilcisi Robert Serry’nin Kırım’da silahlı kişiler tarafından kısa bir süre alıkonularak tehdit edildiği bildirildi. Hollandalı diplomat daha sonra Kırım’dan ayrıldı

BM Genel Sekreter Yardımcısı Jan Eliasson, Kiev’den gazetecilere telefonla yaptığı açıklamada özel temsilci Robert Serry’nin Kırım’da donanma karargahından çıkışında kimliği belirsiz kişiler tarafından durdurulduğunu ve tehdit edildiğini açıkladı. Eliasson, Hollandalı diplomatı tehdit eden kişilerden bazılarının silah taşıdığını da sözlerine ekledi.

Olay sırasında BM temsilcisiyle birlikte olan Jan Eliasson ve ITN muhabiri James Mates, Serry’nin daha sonra otele yaya giderken üniformalı bazı kişiler tarafından bir kafeye götürülerek orada kısa bir süre alıkonulduğunu açıkladı. Üniformalı kişilerin kafenin kapısının önünde giriş-çıkışları engellediği de belirtildi. Kırım’ı derhal terk etmesi istenen Hollandalı diplomat daha sonra serbest bırakıldı.

Mates, Twitter hesabından gönderdiği mesajlarda Serry’nin polis eşliğinde araçla Kırım havaalanına götürüldüğünü bildirdi. Polis ayrıca Serry’nin aracının önünü açmak için Rusya yanlısı göstericileri dağıttı. İngiliz muhabir, BM temsilcisi Serry’nin “eğer gerginliği azaltacaksa Kırım’dan ayrılmaktan memnun olacağını” söylediğini de belirtti.

BM Genel Sekreter Yardımcısı Eliasson da, Robert Serry’nin fiziksel tehdide maruz kaldığını, ama durumunun iyi olduğunu açıkladı.

Amerika’nın Sesi muhabiri Elizabeth Arrott, Hollandalı BM temsilcisini tehdit eden kişilerin, Rusya yanlısı gönüllü silahlı milisler olduğunu bildiriyor. Bu milislerin sayısı da, son dönemde yarımadadaki Rus birlikleriyle birlikte artmış durumda.

Bugün ayrıca Kırım’da Avrupa Kalkınma ve İşbirliği Örgütü temsilcilerinin de katıldığı otelin önünde Avrupa karşıtı gösteriler düzenlendi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 23 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:57 0:00
XS
SM
MD
LG