Erişilebilirlik

Bloomberg: ‘Başkanlık Seçimlerinde Aday Değilim’


Eski New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg, 2020’de yapılacak başkanlık seçimlerinde aday olmayacağını açıkladı.

Bloomberg, başkanlık yarışıyla ilgili aldığı kararını, sahibi olduğu Bloomberg’in internet sitesine yazdığı makaleyle duyurdu. Blomberg, kaleme aldığı yazısında Başkan Donald Trump’ın karşısında başkan adayı olarak çıkmak yerine, ona karşı mücadelesini karbon gazı salımının azaltılması gibi inandığı değerlere finansman sağlayarak sürdüreceğini kaydetti.

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Özel Temsilcisi olarak görev yapan Bloomberg, ülkenin temiz ve yenilenebilir enerjisi için kaynak yaratmaya ve iklim değişikliğiyle mücadele etmeyi sürdüreceğini belirtti.

“Karşısına aday olarak çıksaydım Trump’ı yenerdim”

Michael Bloomberg, karşısına başkan adayı olarak çıkmış olması halinde Trump’ı yenebileceğini öne sürdü. Bloomberg, “Donald Trump’ın ülkemiz için bir tehlike olduğu fikrimi asla gizlemedim. Dört yıllık Trump dönemi kaos olarak tarihe geçecek. Ben Trump’ın karşısında başkanlık yarışında olsaydım kazanırdım ama onu yenebilmek için muhalefetimi sürdüreceğim. Trump’ın ülkemiz için bir tehdit olduğu fikrim değişmedi. Sadece geçtiğimiz sonbaharda, ara seçimlerde Demokratları desteklemek için 100 milyon dolar harcadım. Yine de, Bloomberg 2020 yılında (aday olsaydım) Trump'ı yenebileceğimi tahmin ediyorum. Demokratların kazanması için nasıl bir kampanya yürütülmesi gerektiğini ve nelere ihtiyaç duyulduğunu çok iyi biliyorum. Ona karşı bir ülke olarak daha iyisini yapabileceğimizi de çok biliyorum. Donald Trump'ı da başkanlık seçimlerde yeneceğime inanıyorum“ dedi.

“Ülkemizde şartlar iki yıl içerisinde daha da kötüleşebilir”

Bloomberg, aday olmama kararında seçimlerde oy kazanmak için bazı görüşlerini değiştirmesinin kendisine partisinin bazı çevrelerinden telkin edildiğini belirterek, ”Trump'ı yenmek ve ülkemizi yeniden bir araya getirmek için en güçlü konumda olacak bir Demokratı başkanlığa aday göstermemiz çok önemli. Birçok insan beni başkan adayı olmaya davet etti. Kimileri Demokratların adayı olmam ve sandıkta kazanmam için bazı görüşlerimi değiştirmem gerektiğini söyledi. Üç kez New York Belediye başkanlığı için yarışa girdim. Her seferinde kazandım. Çünkü neye inanmam gerektiğine karar vermek için parmağımı asla rüzgara sallamadım. Kafamda ağırlıklı olarak düşündüğüm başka bir nedenseülkemizin önümüzdeki iki yıl içinde daha da kötüleşmesi olasılığı. Beyaz Saray'da tarafları bir araya getirmeyi reddeden bir liderle, Kongre'de iklim değişikliği, silahlı şiddet gibi bir çok önemli sorunu ele almak imkansız. Bu sorunlar ciddi bir şekilde daha da büyüyebilir. Ülkemizi çok seviyorum ve ulusal sorunların daha da kötüye gitmemesini umuyorum“ dedi.

XS
SM
MD
LG