Erişilebilirlik

Bill de Blasio da Başkanlık Yarışında


New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, ABD başkanlığı için aday adayı olduğunu açıklayarak, Demokrat Parti’den yarışa katılan 24’üncü isim oldu.

57 yaşındaki De Blasio başkan adaylığını “Önce Çalışan Sınıf” sloganını kampanyasının merkezine oturtarak başladı.

Blasio yayınlanan video mesajında insanlara öncelik vermenin zamanı geldiğini belirtti ve Başkan Donald Trump’ın durdurulması gerektiğini kaydetti.

De Blasio, “New York’luyum, Trump’ı zorba biri olarak uzun süredir tanıyorum. Onu nasıl yeneceğimi biliyorum” dedi.

De Blasio’nun bu hafta sonu Iowa ve Güney Carolina’ya giderek kampanyasını başlatması bekleniyor.

Video mesajında De Blasio, ülkenin her köşesinde insanların kendilerini çıkmazda ya da geriye doğru gittiğini hissettiğini kaydetti.

Video mesajında başarılarından bahseden De Blasio, Trump’a karşı dik duracağına dair söz de verdi.

New York Belediye Başkanı, “Zorbanın karşısında geri adım atmayın, ona karşı gelin ve yenin” dedi.

Bill de Blasio da Başkanlık Yarışında
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:57 0:00

Üçüncü kez arka arkaya belediye başkanlığına aday olması yasal olarak mümkün olmayan, De Blasio ulusal bir profil oluşturmakta zorlanan bir isim.

New Yorklular’ın da büyük bölümü, De Blasio’nun başkanlık isteğine karşı. Quinnipiac Üniversitesi’nin Nisan ayındaki kamuoyu araştırmasına göre New Yorklular’ın üçte ikisi De Blasio’nun Beyaz Saray için yarışmasından yana değil.

De Blasio iklim değişikliği, göçmenlik ve polis hizmetleri konusunda keskin bir şekilde eleştiren bir isim. Pazartesi günü Trump Tower’da basın toplantısı düzenleyen De Blasio, Trump Organizasyonu’nun yeni karbon salımı standartlarını karşılamasını istemiş aksi takdirde önemli miktarda cezalarla karşı karşıya kalacağını kaydetmişti.

Başkan Trump "sahtekar"

New York Belediye Başkanı Bill De Blasio, öğlen saatlerinde Özgürlük Anıtı Müzesi açılışının ardından basın mensuplarına neden adaylığını koyduğunu açıkladı.

De Blasio başkanlığa aday olmaya kesin olarak, birkaç gün önce 25. evlilik yıldönümlerini kutlarken karar verdiklerini belirtti ve “kazanmak için yarışa gidiyoruz, kendimizden eminiz” dedi.

Bill De Blasio, geçtiğimiz 10 yıl boyunca girdiği her seçimi kazandığını hatırlattı ve bu seçimi de kazanacağını düşündüğünü belirtti.

Eşiyle birlikte açıklama yapan Chirler Mc Cray de “Biz New Yorkluyuz, odaklandık, hazırız” diyerek eşine olan desteğini vurguladı.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan De Blasio Başkanlık yarışında onu öne çıkaracak konuların göçmenlik, çevre koruma ve eğitim olduğunu ve işçi sınıfını öne çıkarmayı amaçladığını belirtti. De Blasio “New York biz yönetime geldikten sonra Amerika’nın en güvenilir büyük kenti oldu, en çok mezun veren, en çok iş yaratılan dönem bu dönem” şeklinde konuştu.

Başkan Trump için “sahtekar” yorumunu yapan de Blasio “Ben New Yorkluyum, biz New Yorklular sahtekarı uzaktan görsek anlarız. O bir sahtekar, işçi sınıfına yardım etme sözü verdi ama sadece zengin arkadaşlarına yardım ediyor. Ben ona karşı agresif olacağım” dedi.

De Blasio ayrıca “Başkan Trump New York’u sığınak kent olduğu için tehdit etti, finasmanını kesmek istedi. Biz hayır dedik, New York göçmenlerin şehri dedik, onu mahkemeye verdik ve kazandık” diye konuştu.

Habere New York'tan Aslı Pelit katkıda bulundu
XS
SM
MD
LG