Erişilebilirlik

Blackwater Korumasına Ömür Boyu Hapis


Irak'ta büyük skandallara imza atan özel güvenlik şirketi Blackwater, şimdi aynı işi Academi adlı bir şirketle devam ettiriyor

Irak’ın işgali sırasında Amerikan diplomatik personelini korumakla görevli özel güvenlik şirketi Blackwater’ın eski çalışanı Nicholas Slatten, 2007’de Irak’ta 14 sivili öldürmek suçundan ömür boyu hapse, diğer üç korumaysa 30 yıl hapse mahkum oldu.

Savunma avukatlarının kısa mahkumiyet talebini reddeden hakim Royce Lamberth, suçların ciddi olduğunu, verilen cezanın da ağır olmadığını belirtti.

Sanıklardan Dustin Heard, Evan Liberty ve Paul Slough 30 yıl hapse mahkum edilen diğer üç eski Blackwater çalışanı.

Olayda, bir Amerikan diplomatik konvoyuna eşlik eden Blackwater çalışanları, Bağdat’ın Nisur Meydanı’nda sivillere ateş açmıştı.

Avukatlar Blackwater çalışanlarının kendilerine açılan ateşe karşılık verdiklerini ve tamamen kendilerini koruma amacıyla hareket ettiğini belirtmiş, müvekkillerinin gergin, şiddet ve savaş dolu bir bölgede çalıştıklarına dikkat çekmişti.

Davada görev yapan savcılar ise konvoya ateş açılmadığını, olayda herhangi bir kışkırtma olmadığını, ayrıca hiçbir sanığın aralarında bir çocuğun da bulunduğu ölen 14 kişi konusunda hiçbir suçluluk duymadığını belirtti.

Olay Irak’ta ve Amerikalılar arasında büyük öfke yaratmış ve birçok kişinin ABD Dışişleri Bakanlığı’nın neden özel bir güvenlik firmasıyla çalıştığının sorgulanmasına neden olmuştu.

2007 yılında Iraklı sivillerin öldürülmesiyle ilgili davada yargılanan Dustin Heard, Paul Slough, Evan Liberty and Nicholas Slatten.
2007 yılında Iraklı sivillerin öldürülmesiyle ilgili davada yargılanan Dustin Heard, Paul Slough, Evan Liberty and Nicholas Slatten.

Irak'taki skandallara varan faaliyetleriyle sıkça sorgulanan Blackwater şirketi, eski çalışanlarıyla ve bu adla bağlantısını kesse de aynı özel güvenlik işini şimdi "Academi" adıyla sürdürüyor.

XS
SM
MD
LG