Erişilebilirlik

'Bizim Messi' Nasıl Halife Oldu?


IŞİD lideri Ebubekir el Bağdadi'nin nedir fotoğraflarından biri

İçine kapanık ve “bizim Messi” diye bilinen futbol tutkunu Ebu Bekir el Bağdadi’nin İslam Devleti’nin (IŞİD) lideri olması, “ilginç” bir yaşam öyküsü sunuyor.

Amerikalı uzman William McCants’in IŞİD lideriyle ilgili yaptığı bir araştırmanın çevirisi “medyascope.tv” internet sitesinde yayınlandı ve Türk basınında oldukça geniş bir biçimde kullanıldı.

Duygulu ve çekingen

Wiliiam McCants, Bağdadi’nin meşin yuvarlağı çok seven ve oyunda kendisine sertlik gösterenlere bile ses çıkarmayan, içine kapanık duygulu bir çocuk olduğunu yazdı. Irak’ın Samarra kentinde 1971’de doğan Bağdadi, bir camide hatim dersleri veren bir babanın oğluydu ve “kendi dünyasında yaşayan, hislerini dışa vurmayan çekingen bir genç” olarak bilinirdi.

Hatim ustası

Ebu Bekir el Bağdadi’nin yaşamındaki önemli unsurlardan biri Hz. Muhammed’in soyundan gelen bir aileden olduğunu çevresinde söylemesi oldu. Bağdadi de dini bir eğitim aldı ve giderek hatim sanatının inceliklerinde ustalaştı. Artık sesi daha yüksekten çıkıyor ve heceleri daha kuvvetli seslendiriyordu. 1996’da Bağdat Üniversitesi’nden mezun olan Bağdadi, daha sonra da hatim dalında yüksek lisans eğitimine başladı.

Siyasi İslam

Ebu Bekir el Bağdadi, siyasi İslam ile amcası İsmail el Badri tarafından tanıştırıldı, önce Müslüman Kardeşler (İhvan) ile tanıştı, daha sonra radikal Selefiler’e yaklaştı. Brooking Enstitüsü uzmanı William McCants, Bağdadi’nin iki eşi ve altı çocuğu olduğunu tahmin ediyor. McCants, camide bile futbol takımı kuran Bağdadi’ye çevresindekilerin “bizim Messi” dediğini belirtti. William McCants, Bağdadi’nin, İslami kurallara uymayanları gördüğünde çok öfkelendiğini ve bir keresinde bir düğünde kadınlar ile erkeklerin dans etmesine son verdirdiğini kaydetti.

Ebubekir el Bağdadi
Ebubekir el Bağdadi

El Kaide

Bağdadi, 2004’te, bir arkadaşını ziyaret için gittiği güney Irak’taki Camp Bucca Amerikan hapishanesinde “sivil tutuklu” olarak on ay kaldı. Bağdadi, burada da kendisini dini işlere verdi ve Cuma hutbelerini sundu. Camp Bucca’da Bağdadi’ye “Maradona” lakabı verilmişti. Hapishane, Ebu Bekir el Bağdadi’ye çekirdek bir militan kadrosu oluşturma imkanını verdi ve çıkınca Irak El Kaidesi ile bağlantı kurdu.

Kapılar açıldı

Bağdadi artık dikkat çekmeye ve ilgi görmeye başlamıştı ve Irak El Kaidesi’nde giderek yükseldi. Ebu Musab el Zerkavi ve ardından önde gelen diğer iki örgüt liderinin öldürülmesi Bağdadi’ye liderlik kapısını açtı. İslam Devleti Askeri Konsey Başkanı Hacı Bekir’in desteğini sağlayan Bağdadi 39 yaşında örgüt lideri oldu.

Rüyası gerçek oldu

2011’de Suriye’de krizin patlak vermesi Bağdadi’ye arayıp da bulamadığı fırsatı yarattı. Bağdadi’nin İslam Devleti’nin el koyacağı bir toprak parçasını ele geçirme rüyası gerçekleşebilecekti.

29 Haziran 2014 günü İslam Devleti’nin kurulduğu ve Bağdadi’nin halife olduğu dünyaya duyuruldu. Teknoloji ve sosyal medya araçlarından yararlanmasıyla farklı olarak sahneye çıkan IŞİD daha sonra El Kaide’den koptu. IŞİD’in Irak ve Suriye’de elinde tuttuğu ve hakim olduğu topraklar İngiltere’den daha büyük.

XS
SM
MD
LG