Erişilebilirlik

Bitkisel Hayatta Olduğu Sanılan Hastalarla İletişim Kurulabilir mi?


Bitkisel Hayatta Olduğu Sanılan Hastalarla İletişim Kurulabilir mi?

Bitkisel hayatta oldukları ya da bilinçlerinin yerinde olmadığı sanılan hastalar aslında her şeyin farkında olabilir mi? Kulağa bilim kurgu gibi geliyor ancak yeni teknolojiyle bu hastalarla iletişim kurulması belki de mümkün olabilecek. Hastanın bitkisel hayata girmesi genelde felç, travmatik bir beyin zedelenmesi ve kalp krizi sonrası olabiliyor. Ancak yeni bir araştırma bu hastalara yeni bir umut vaad ediyor. Ancak beraberinde hastanın yaşam kalitesiyle ilgili etik ve yasal soruları da getiriyor.

Yeni araştırma bitkisel hayattaki hastaların teşhis ve tedavisinde farklılık yaratbilir. Avrupa ve Amerika’da bu tür yüzbinlerce hasta var.

Rom Houben geçirdiği tarfik kazasından sonra yıllarca bitkisel hayatta zannediliyordu. Doktorlar bir beyin taraması sonrası hastanın bilincinin açık olduğunu ve normal faaliyetlerini yerine getirmekte olduğunu belirledi

Önceleri 46 yaşındaki hastanın parmağını hafifçe hareket ettirerek klavye ile iletişim kurabildiği zannedildi. Ancak uzmanlar daha sonra bu bulguyu geçersiz kıldı. Doktorlar Houben’ın kendisinin ve çevresinin farkında olduğunu ancak iletişim kuramadığı söylüyor.

Ancak şimdiki araştırma ‘iletişim kuramıyor’ şeklinde teşhis edilen hastaların ilerde doğru aletler sayesinde beyin iletişimi gerçekleştirebileceğini ortaya koyuyor.

Araştırma kapsamında ‘bilinci kapalı’ 54 hasta, kısaca MRI olarak bilinen Manyetik rezonans görüntü taraması makinesinden geçirildi. Hastalara futbol oynamak ya da yürümek gibi çeşitli durumları düşünmeleri soruldu. 54 hastadan 5’i bu soruya yanıt verdi.

Bir hasta kendi hayatıyla ilgili 6 sorunun beşine yanıt verdi.

Belçika’daki Liege Üniversitesi’nden professör Steven Laureys "Soruyu sorduktan sonra beynin motor korteksine odaklanıyoruz. Hasta beyninde sevdiği bir sporu canlandırırsa bu evet anlamına geliyor. soruyu sorduktan 15 saniye sonra motor kortekste hareketlenme başlarsa hasta yanıt vermiş oluyor." diyor.

Laureys yeni teknoloji tam olarak geliştirildiğinde sağlık sisteminde bazı soruların gündeme geleceğini söylüyor. Bunlar arasında ‘Bitkisel hayattaki hastaların tedavilerine karar vermesi mümkün mü’ sorusu da olacak.

Steven Laureys, "Bu teknolojiyle ne yapabileceğimize dair yeni bir alan açılacak. Burada büyük sorulara yanıt vermemiz gerekecek. Tıbbi, etik ve yasal etkileri olacak." diyor.

Bir başka baş araştırmacı, New York Presbyterian Cornell Weill Tıp Merkezi’nden Doktor Nicholas Schiff, araştırmanın daha doğru teşhise ve iletişim kurabilme potansiyeline sahip hastaları belirlemeye olanak sağlayacağını söyledi. Schiff, "Bu hastaların iletişim kurup kuramayacaklarını kesin bilmiyoruz. Ama potansiyel hastaları tespit etmek büyük bir fark yaratacak. Ve bunun sağlık sistemine etkisi de büyük olacak." diyor.

Schiff araştırmanın beyin ölümü gerçekleşmiş hastaları kapsamadığını söyledi.


XS
SM
MD
LG