Erişilebilirlik

Bitkiler Kendilerini Morötesi Işınlardan Nasıl Koruyor?


Bitkiler Kendilerini Morötesi Işınlardan Nasıl Koruyor?
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:35 0:00

Dünya Sağlık Örgütü her yıl 2 ile 3 milyon arasında melanom tipi cilt kanserinin ortaya çıktığını belirtiyor. Güneş kremi bu kanserleri önlemede önemli, ancak kimyasallarla dolu güneş kremlerinin yan etkileri de var. Bu nedenle bilim adamları bitkilerin kendilerini morötesi ışınlarından nasıl koruduğunu anlamak için çalışmalar yürütüyor.

Antarktika tam olarak biyolojik çeşitlilik içermese de birçok bitki ve hayvan en soğuk kıtayı evi olarak biliyor.

Şilili bilim insanları yaz zamanı buradaki bazı bitkilerin acımasızca zarar veren mor ötesi ışınlara nasıl tepki verdiğini araştırıyor.

Santiago Üniversitesi’nden Gustavo Zuniga, “Her iki türün morötesi radyasyona karşı dirençli olduklarını gördük” diyor.

Zuniga bu bitkilerin insanlarda cilt kanserine neden olan morötesi ışınlardan nasıl etkilenmediği üzerinde çalışıyor.

Zuniga, “Özellikle Colobanthus’un durumunda bir grup molekülün güneş filtresi olarak hareket ettiğini belirledik ve bu çok ilginç, çünkü bitkinin büyüdüğü çevrede bahar ve yaz aylarında radyasyon seviyeleri oldukça yüksek. Bitki, güneşin zararlı etkilerini önleyebiliyor” ifadelerini kullanıyor.

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA’ya göre, sanayi çağı sayesinde ozon tabakasındaki kayıp, morötesi ışınların dünyaya ulaşmasını yüzde 30 oranında artırdı. Bu oran son yıllarda yavaşladı.

Gustavo Zuniga’nın araştırmasının onları korumak ve ekinleri artırmak yolunda sonuçları olabilir.

Zuniga, “Bu, bizim bitkilerin morötesi ışınlara nasıl yanıt verdiğini anlamamızı sağlıyor. Bu aynı zamanda uzak olmayan bir gelecekte morötesi radyasyona duyarlı bitkileri tarım biliminin çıkarına olarak nasıl kullanabileceğimize olanak sağlıyor” diyor.

Zuniga ve üniversite, şu sıralarda araştırmalarında yetiştirecekleri ürünlere yardımcı olacakları yeni ortaklar arıyor.

XS
SM
MD
LG