Erişilebilirlik

Pelosi'den Trump'a 'Birliğin Durumu' Konuşması Daveti


ABD Başkanı Donald Trump, 29 Ocak’ta yapmayı planladığı “Birliğin Durumu” konuşmasını hükümetin kapanması ve taraflar arasında bu sebeple yaşanan restleşme yüzünden ertelemişti. Hükümetin yeniden açılıp Demokratlar ve Cumhuriyetçiler arasında sınır güvenliği konusunda müzakerelerin yeniden başlamasının ardından Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi Trump’a konuşmayı 5 Şubat’ta yapması için davet mektubunu gönderdi.

Pelosi, Başkan Trump’a “Birliğin Durumu” konuşmasını yapması için daveti 3 Ocak günü iletmiş ancak 16 Ocak tarihli mektubunda hükümetin kapanması sebebiyle üst düzey güvenlik önlemlerinin alınamayacağını belirterek Trump’tan konuşma tarihini ertelemesi ya da konuşma metnini Temsilciler Meclisi’ne yazılı olarak iletmesi çağrısında bulunmuştu.

Nancy Pelosi’nin mektubuna önce “Birliğin Durumu konuşması zamanında, planlandığı gibi ve en önemlisi planlanan yerde yapılmazsa ülkemiz için bu çok üzücü olur” diye cevap veren Trump daha sonra konuşmayı ertelediğini duyurmuştu.

Hükümetin yeniden açılmasının hemen ardından ABD Başkanı Trump’ın “Birliğin Durumu” konuşması için yeni bir tarih belirlenmemişti. Pazartesi günü Temsilciler Meclisi’nin Demokrat Başkanı Nancy Pelosi beklenen davet mektubunu Beyaz Saray’a gönderdi. Pelosi mektubunda, Başkan Trump’la yaptığı görüşmede “Birliğin Durumu” konuşması için 5 Şubat tarihinin belirlendiğini yazdı.

ABD Başkanı Trump’ın 29 Ocak günü, yani hükümetin kapalı olduğu dönemde yapmayı planladığı “Birliğin Durumu” konuşması Demokratlar ve Cumhuriyetçiler arasında tartışma konusu olmuştu.

XS
SM
MD
LG