Erişilebilirlik

Birleşmiş Milletler’den Musul Uyarısı


Birleşmiş Milletler gelecek günlerde Musul’da IŞİD’in kontrolündeki bölgelerden 200 bin kişinin kaçabileceğini belirtti.

Irak hükümeti Perşembe günü sivillere Musul’un Eski Şehir bölümünü terketmeleri ve hükümet güçlerinin tarafına geçmeleri çağrısı yaptı.

Irak’taki en üst düzey Birleşmiş Milletler insani yardım yetkilisi Lise Grande, “Bu yeni duyuru, daha öncekilere göre çarpıcı bir değişime işaret ediyor” dedi.

Grande, sivillerin sıkıştığı bölgelerin Eski Kent’in kuzeyindeki üç bölge ve Eski Kent’in kendisi olduğunu belirtti.

Grande, “Bu sivillerin güvenliği hakkında derin endişeliyiz. Siviller muhtemelen bütün savaş boyunca en tehlikeli dönemden geçiyorlar” dedi.

Tahliyeyle ilgili tebliğin zorunlu olmadığını kaydeden Grande, Irak güvenlik güçlerinin Eski Kent’te kalan sivilleri koruyacağını söyledi.

Ekim ayında Musul operasyonunu kentin doğusunda başlattığında Birleşmiş Milletler sayısı 700 bine kadar çıkabilecek toplu göç olabileceğinden endişe ediyordu. Ancak bu olmadı ve yarım milyon kişi evlerinde kaldı.

Bununla birlikte, Irak ordusu kentin batısını kurtarma operasyonuna başlayınca, bölgeyi terkedenlerin sayısı tahmin edilenden fazla oldu. Grande, 774 bin kişinin Irak’ın en büyük ikinci kentini terkettiğini kaydetti. Musul, 2014’ten bu yana IŞİD’in kontrolü altında. Birleşmiş Milletler Musul’un doğusunda evlerinde kalanlara da yardım sağlıyor.

Grande, şu anda en kötü senaryoyla karşı karşıya olduklarını belirterek, gelecek günler ve haftalarda 200 bin sivilin daha kentten kaçmasını beklediklerini kaydetti. Grande, bu sayı ve hareketliliğin hızı karşısında insani yardımların zorlaştığını ifade etti.

Birleşmiş Milletler yetkilisi, son zamanlarda Musul’un batısını terkedenlerin sayısının günde 10 bini bulduğu, bu sayının bazı günler 15-16 bine yükseldiği bilgisini verdi.

Grande, günde 40 bin sivilin kenti terkedeceği ihtimaline göre planlar geliştirmekte olduklarını da kaydetti.

XS
SM
MD
LG