Erişilebilirlik

‘Birçok Türk Vatandaşı Devletsiz Kalabilir’


Yurtdışında bulunan birçok Türk vatandaşı devletsiz kalma riskiyle karşı karşıya. Ankara, geçen yılki darbe girişimiyle bağlantılı olduklarını belirttiği kişilerin ülkeye dönmemeleri durumunda vatandaşlıktan çıkarmakla tehdit ediyor.

Türkiye geçen ay, 3 ay içinde ülkeye dönmedikleri takdirde 130 kişinin vatandaşlıklarını iptal edeceğini açıklamıştı.

İnsan hakları savunucuları Türkiye’nin bu tehdidini, insanların keyfi olarak vatandaşlıktan çıkarılmasını yasaklayan uluslararası hukuka rağmen gerçekleştirdiğini belirtiyor.

İnsan hakları avukatı Amal de Chickera, ikinci bir vatandaşlığı olmayanların ve çocuklarının devletsiz kalma riskiyle karşı karşıya olduğunu belirtti.

“Institute on Statelessness and Inclusion” yani Vatansızlık ve Sosyal Kapsayıcılık Enstitüsü (ISI) düşünce kuruluşu yönetici yardımcısı Chickera, bunun keyfi vatandaşlıktan çıkarmaların başlangıcı olabileceği yönünde derin endişe yarattığını kaydetti.

ISI, Pazartesi günü yayınladığı raporda uluslararası topluma, ülkelerine geri çağrılan Türk vatandaşlarına mülteci statüsü vermesini değerlendirmesi çağrısı yaptı ve devletsiz kalma riskiyle karşı karşıya olanların davalarının dikkatlice takip edilmesi gerektiğini belirtti.

Söz konusu 130 kişinin arasında bir süredir yurtdışında yaşayanlarla, darbe girişimi sonrası Türkiye’den çıkanlar da var. ISI’yle bağlantıya geçen bir adam hiçbir suça karışmadıklarını ve şimdi dehşete kapıldıklarını belirtti.

Darbe girişimiyle ilgili olarak 50 binden fazla kişi tutuklandı, 150 binden fazla kişi de işlerini kaybetti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Cumartesi günü yaptığı açıklamada, ülkeye ihanet edenlerin cezasız kalamayacağını belirtmişti.

De Chickera, Türkiye’nin vatandaşlık çıkarma tehdidini muhalifleri susturmak için silah olarak kullanan ülkelerden biri olduğunu kaydetti.

De Chickera aslında soruşturmaya gelmeyenleri vatandaşlıktan çıkarılmakla tehdit eden başka bir ülke bilmediğini de kaydetti.

ISI araştırmasına göre Türk konsoloslukları, yurtdışında yaşayanların isimlerinde siyah işareti olanların pasaportlarını yenilemiyor ve çocuklarına vatandaşlık vermeyi reddediyor.

Nisan ve Haziran ayları arasında ISI, yeni doğan ve anne babası Türk olan bebeklerle ilgili yaklaşık 80 olay hakkında bilgilendirildi. Söz konusu ülkeler arasında Nijerya, Afganistan, Mısır ve Endonezya da var.

Herhangi bir ülkeden vatandaşlığı bulunmayan insanlar, en temel haklardan mahrum kalıyor. Bazen onlara yasal hayaletler deniliyor. Birçoğu, çok zor şartlar altında yaşıyor.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres yaklaşık 10 milyon insanın devletsiz olduğunu kaydetti ve bu durumu kansere benzetti. Birleşmiş Milletler buna son verebilmek için 2014’te kampanya başlatmıştı.

XS
SM
MD
LG