Erişilebilirlik

Bir Yanda Yasak Bir Yanda Ölüm


Türkiye’nin Güneydoğu’sundaki çatışma ve saldırılarda, aralarında hamile bir kadının da bulunduğu 15 kişi öldü. Diyarbakır’ın Silvan ilçesindeki sokağa çıkma yasağı tepkilere rağmen 11’nci gününe girerken, Mardin’in Nusaybin ilçesindeki 15 mahallede de sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Diyarbakır’daki bazı sivil toplum kuruluşları, uluslararası kamuoyunu yasakların kaldırılması için Türkiye’ye baskı yapmaya çağırdı.

Türkiye’nin Güneydoğu’su dünden bu yana yine kanlı saldırılara sahne oluyor. Şırnak’ın Silopi ilçesinde, Şehit Harun Mahallesi’ne atılan tüfek bombası bir eve isabet etti. Evde bulunan ve hamile olan Fatma Yiğit isimli bir kadının hayatını kaybetti. Olayda dört kişi de yaralandı. Şehit Harun Mahallesi’nde önceki gün meydana gelen patlamada 3 polis yaşamını yitirmişti.

Diğer bir saldırı haberi de Van’ın Erciş ilçesinden geldi. PKK’lıların bulunduğu bir eve operasyon düzenleyen askerlere ateş açıldı. Çıkan çatışmada bir astsubay yaşamını yitirdi, 3 asker yaralandı.

Diyarbakır'ın Lice ilçesinde ise yola yerleştirilen el yapımı patlayıcı, Lice-Kulp karayolunun güvenliğini sağlayan askerlerin geçişi sırasında patlatıldı. Patlamada 2 asker hayatını kaybetti. Saldırıyı gerçekleştiren PKK’lıların yakalanması için operasyon başlatıldı. Bu arada Şırnak’ın Silopi ve Cizre ilçelerinden düzenlenen operasyonlarda 11 PKK’lı öldürüldü.

Silvan’daki yasak 11. gününde

Diyarbakır’ın Silvan İlçesindeki sokağa çıkma yasağı ise 11’nci gününe girdi. Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy 5-10 metre genişliğinde kazılan hendeklerin içine yerleştirilin çok sayıdaki patlayıcının etkisiz hale getirilmeye çalışıldığını söyledi. Çalışmalar tamamlanınca yasağın kaldırılacağını söyleyen Aksoy "Bugün için bize bir çatışma ve temasın olduğuna dair bir bilgi gelmedi. Arkadaşlarımız mahallelerin bir çok noktasına yerleştirilen patlayıcıları temizlemeye çalışıyorlar. Hendekleri kapatmaya çalışıyorlar. Bugün gelen patlama sesleri, bu tuzakların etkisiz hale getirilmesinden kaynaklanıyor. Oradaki çalışmaları bir an önce yapıp sokağa çıkma yasağını kaldırmak istiyoruz. Çalışmalar tamamlanır tamamlanmaz biz de bir an önce yasak kararını kaldırmak istiyoruz" dedi.

Sivil toplum kuruluşlarından çağrı

Bu arada Diyarbakır’da ortak bir basın toplantısı düzenleyen İnsan Hakları Derneği, Türkiye İnsan Hakları Vakfı ve Tabipler Odası temsilcileri, ilçede hak ihlali yaşandığını dikkat çekti. İHD adına konuşan Şube Başkanı Raci Bilici, uluslararası kamuoyuna çağrı yaptı. Bilici, “Defalarca Silvan’a gittik, o mahallerle giremedik. Yerel yetkililerle görüştük ve operasyonların onların yetkisinde olmadığı izlenimini edindik. Biz insan hakları örgütleri ve uluslararası kuruluşlara çağrıda bulunduk. En yakın zamanda gelecekler. Biz bütün kamuoyuna Silvan’da ki durum ile ilgili duyarlılık çağrısında bulunuyoruz. Bireysel çabalar sonuç vermiyor” dedi. Bilici, BM ve AB gibi kuruluşlara da duruma müdahale etmeleri için başvurduklarını söyledi.

“Ekmek dışında bir şey verilmiyor”

Bilici’den sonra söz alan TİVH Şube Başkanı Barış Yavuz, 14 sivilin yaşamını yitirdiğini tespit ettiklerini belirtti. 3 mahallenin toplam nüfusunun 14 bin 345 olduğunu ifade eden Yavuz, “ Siz 14 bin 345 kişiye yönelik operasyon gerçekleştiriyorsunuz. Mesele ne hendek meselesi ne suçla mücadele değildir. Oradaki insanların tamamına karşı topyekün bir savaştır. İnsanlara ölüm tehdidi yapılıyor sokaklarda. İnsanların mülkiyet hakkı, darmadağın edildi. Devletin gücünü fütursuzca kullanırsa, bu hak ihlallerinin müsebbibi olur. ‘Ben devletim, ben bu operasyonları yapmaya mecburum’ diye bir kavram yoktur. Çözüm bu değil, insanları öldürmek değildir. Sokağa çıkma yasağını biz insan hakları örgütleri olarak kabul etmiyoruz” şeklinde konuştu.

Tabip Odası Başkanı Cengiz Günay ise, ekmek dışında hiçbir şey verilmediğini savunarak, “Oradaki insanlar 11 gündür ne yiyorlar, ne içiyorlar. Çocuklarına ne veriyorlar. O insanların psikolojik travma yaşadıklarını bıraktık, o travmayı artık burada 11 gündür bizde yaşıyoruz. Bu travmayı tüm Türkiye yaşıyor. Amacına ulaşmayan operasyonlarınıza son verin” dedi.

Silvan’daki tartışmalar sürerken bir yasak haberi de Mardin’den geldi. Nusaybin ilçesindeki 15 mahallede, ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 25 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:37 0:00
XS
SM
MD
LG